ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
31.05.2012
Byla jsem na gymnáziu. Někdy jsem musela o peníze i na základní věci i oblečení složitě žádat. Ale i tak nemáte zaručeno, že dostanete na všechno, co opravdu potřebujete. Ředitel gymnázia, kde jsem studovala, pro mě založil osobní fond pro nákup učebnic. Sdělil mi, že i takhle mě osud hodně naložil a on nechce, abych se tím, že nemám dost finančních prostředků, odlišovala od ostatních studentů.
30.05.2012
Na knižním trhu se objevila nová publikace s názvem Pěstounská péče a adopce, jejíž autorkou je Dagmar Zezulová - lékařka a matka šesti dětí, z toho čtyř v pěstounské péči. Kniha vychází z osobní zkušenosti s náhradní rodinnou péčí. Zabývá se například motivací náhradních rodičů, ale vysvětluje také rozdíly mezi adopcí, pěstounskou a hostitelskou péčí. UVNITŘ SOUTĚŽ O TUTO KNIHU.
28.05.2012
Přinášíme Vám další rozhovor, tentokrát na otázky odpovídala lékařka a pěstounka Dagmar Zezulová, která je rovněž autorkou dvou zajímavých knih o pěstounské péči. Ptali jsme se například na to, jaké děti jsou vhodné k pěstounské péči nebo proč je u nás tolik dětí v ústavech.
26.05.2012
V sobotu 19. 5. v odpoledních hodinách se v parku pražské Kampy odehrálo příjemné setkání veřejnosti se skupinou mladých lidí, kteří rok pracovali v rámci projektu Vzkaz v láhvi. Chybět nemohla redakce projektu ČÍ JE DÍTĚ? a tým Centra SÁMOVKA. Pozvali jsme hosty a lidi nám blízké, aby s námi sdíleli to, co společně vnímáme jako důležité a naléhavé.
25.05.2012
Dnes si připomínáme Mezinárodní den pohřešovaných dětí, jehož symbolem je modrý květ pomněnky. Jedná se o celosvětový „svátek“ připomínající příběhy dětí, které byly uneseny nebo odešly od rodiny bez jakékoli zprávy. Každoročně je v České republice vyhlášeno pátrání přibližně po dvou tisícovkách dětí.
23.05.2012
V pondělí 21. května vyšlo v nakladatelství Smart Press druhé doplněné vydání knihy s názvem Domov je místo, odkud tě nevyhodí…ani když vyrosteš. Autorka knihy – lékařka Dagmar Zezulová vypráví autobiografický příběh pěstounky a její rodiny. U příležitosti vydání knihy se ve čtvrtek 24. května od 17 hodin v knihkupectví Luxor na Václavském náměstí uskuteční setkání s autorkou a jejími dětmi.
22.05.2012
U nás v domově byly kamery, každý moc dobře věděl, že ty kamery u nás nemají co dělat. Vychovatelky, děcka, prostě všichni věděli, že ty kamery tam nemají být. Já jsem žasnul nad tím, že děcka měla více odvahy než vychovatelky. Vychovatelky nahoře, na své klubovničce, co tam mají, nadávaly, že je to strašný, nepěkný, jak to všechno jde do … Nadávaly, křičely. Ale nebyly schopné to ředitelce říct, jelikož se bály, že přijdou o práci.
18.05.2012
Jak jsme Vás již dříve informovali, došlo k přerušení projednávání novely zákona o sociálně-právní ochraně ve výborech Poslanecké sněmovny z důvodu vypracování komplexního pozměňovacího návrhu vycházejícího z připomínek jednotlivých poslanců, neziskových organizací a dalších odborníků, kteří se zabývají péčí o ohrožené děti a jejich rodiny. Na zatím posledním zasedání Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti bylo představeno několik změn, které by se měly objevit v novém návrhu.
17.05.2012
Vážení přátelé, dovolte, abychom Vás pozvali na Májový happening na Kampě, pořádaný pod záštitou Centra SÁMOVKA, Vhled o.s. a redakce ČÍ JE DÍTĚ? Akce, která se koná v sobotu 19. 5. v 16 hod., je vyvrcholením ročního projektu "Vzkaz v láhvi", který je prezentován na těchto stránkách.
14.05.2012
Přinášíme vám další přehled informací z médií, které se týkají systému péče o ohrožené děti a jejich rodin. Zprávy by měly podněcovat další diskuzi mezi odbornou i laickou veřejností.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.