Za trest, že spala s klukem, jí neplatí antikoncepci

Jedna holka, bylo jí už šestnáct let, poznala chlapce někde na diskotéce, a tak s ním začala po čase sexuálně žít. No a potřebovala antikoncepci, tak si o ni řekla. O velkých prázdninách ji načapali na chatce. Prostě ráno vychovatelka otevřela chatku, viděla kluka, tak mu řekla „Vypadni“. Holka, že spala s klukem v chatce, měla průšvih. Jako trest jí přestali platit antikoncepci. Když jsem se to dozvěděla, šla jsem za vychovatelkou. Ptala jsem se, odkud je takové nařízení, že té holce nebudou platit antikoncepci. Vychovatelka řekla „ No to je seshora“ a že s tím nemůže nic dělat, i když ví, že je to blbost. Vychovatelka ví, že to nařízení je nesmyslné, ale prostě to neřekne, bojí se.

Komentář

Řada témat je v domovech tabu. Mezi ně patří obzvláště témata sexualita, drogy, alkohol. Jsou to sice tabu v komunikaci mezi vychovateli a dětmi, ale děti mezi sebou o těchto tématech živě komunikují. Ve fungující rodině je dítě zvyklé jít s „intimním tématem” za rodičem, ale v DD to tak není. Hlavně starší vychovatelky, přestože byly - jsou mámy, se o těchto věcech neumí bavit.

Doma s vlastními dětmi se o těchto tématech pravděpodobně baví, ne však  se „svými klienty” v DD. Jeden z důvodů tabuizace některých témat je asi v tom, že vychovatelé hovor o těchto tématech vnímají jako dávání povolení dětem k vstupu do oněch oblastí - bavit se s dětmi o sexualitě – vidí,  jako že dávají povolení k sexualitě. Někteří vychovatelé tedy raději zastávají pštrosí politiku - dělají, jako že témata neexistují. Jistě je v této oblasti zřetelný generační rozdíl. Mladší vychovatelé jsou více otevřeni k diskuzi i o těchto tématech. V generaci starších tet byla tato témata pravděpodobně obecně více tabuizovaná.

Diskutujte k tématu

úvodní text

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.