Ty ten prášek sežereš...

Jedna holka u nás v domově přinesla ze školy poznámku, že byla drzá. Vychovatelka se rozhodla, že ji kvůli tomu, že byla drzá ve škole, dá prášek navíc. Holka že ho nechce, vzala už ten, co má od doktorky předepsaný. Vychovatelka trvala na svém, řekla jí: „Ty ten prášek sežereš!“… a nakonec jí ho nacpala do pusy, i když se holka bránila.
Ta pak chytla záchvat a v tom amoku vychovatelku strčila. Pak lítala po celém baráku, řvala a brečela. Přiběhla k nám na oddělení. Dělali jsme si srandu, že vychovatelce zatrhneme kapesné a že ta holka to naše rozhodnutí podepíše. Ale než to mohla podepsat, tak usnula. Tak byla po tom prášku „navíc“ zdrogovaná a tuhá.
Vychovatelka si šla stěžovat ředitelce. Nakonec šla holka do psychiatrické léčebny a přijela za tři měsíce, se spoustou prášků.  Tuhá a se slinou u pusy. Vychovatelky moc dobře věděly, jak to celé bylo. Zase nikdo nic neřekl.

 

Komentář

Klienti mají zkušenost s velice kompetentními vychovateli, ale také bohatou zkušenost s vychovateli velice osobnostně nevyrovnanými, s nízkou profesní kvalifikací i nedostatečnými schopnostmi pro zvládnutí náročné práce. Zvláště ve venkovských domovech jsou zaměstnanci složeni z místních obyvatel, ne vždy s dostatečnou kvalifikací a osobní vybaveností.

Směrnice o náhradní péči o děti Organizace spojených národů:

  • Všechny pečující osoby zaměstnané v organizacích a zařízeních by měly absolvovat školení o správném zvládání problémového chování, včetně technik řešení konfliktů a způsobů, jak předcházet ubližování a sebepoškozování (116).

Diskutujte k tématu

úvodní text

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.