Děti z dětských domovů nejsou připraveny na běžný život

Děti z dětských domovů nejsou připraveny na běžný život

Agentura Ipsos realizovala unikátní průzkum týkající se připravenosti dětí opustit dětský domov. Dotazováno bylo 102 dětí ze třinácti dětských domovů, kdy je plánován odchod dětí do jednoho roku, a dále  27 dospělých, kteří jsou jeden až šest let po odchodu z dětského domova. Výzkum identifikoval tři hlavní problémy: nedostatky v systému a vzdělávání, nedostatek informací a finanční gramotnost, vztahy – přílišná fixace na vychovatelky. Z výzkumu vyplynulo, že přestože více než polovina dětí před odchodem plánuje dále studovat, reálně tato potřeba po odchodu opadá – následně studuje pouze desetina dětí, přičemž se mnohdy jedná pouze o dostudování již započatého studia. Výzkum také ukázal, že děti v dětských domovech toho příliš neví o existenci a službách neziskových organizací. „O jejich práci a případné pomoci se dozvídají až tehdy, dostanou-li se po opuštění DD do problémů,“ přibližuje Lenka Hanáková, Account Director Agentury Ipsos.

Skoro tři čtvrtiny dětí se svěřují vychovatelkám či kamarádům z dětského domova. Naopak jako velkou oporu necítí rodiče nebo spolužáky. „Velká fixace dětí na tety a strýčky z domovů je přirozená, protože jsou v každodenním kontaktu, mnohdy od útlých dětských let. Problém však nastává po odchodu z domova, kdy se tyto vztahy přeruší,“ popisuje jeden z velkých problémů předsedkyně organizace Mimo domov Klára Chábová.

Podrobnější informace najdete v tomto dokumentu ve formátu pdf.

Zdroj informací: http://2015.mimodomov.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.