Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
MPSV šetří postup OSPOD kvůli sourozencům ve Žluticích
Ministerstvo práce a sociálních věcí zahájilo z vlastního podnětu šetření postupu orgánu sociálně-právní ochrany dětí ústeckého magistrátu. Stalo se tak kvůli kauze osmi sourozenců, kteří byli na základě rozhodnutí soudu přemístěni z ústeckého klokánku do Výchovného ústavu, dětského domova se školou, základní školy, střední školy a školní jídelny ve Žluticích. Ať už dětský domov se školou nebo výchovný ústav jsou podle zákona č. 109/2002 Sb., zařízeními pro výkon ústavní výchovy, která jsou určena pro děti se závažnými poruchami chování.
„MPSV trvá na tom, že umístění dětí do zařízení, které naprosto neodpovídá jejich potřebám, je hrubým pochybením a mimo jiné tím došlo k porušení Úmluvy o právech dítěte, zejména práva na zajištění odpovídajícího náhradního prostředí,“ stojí v prohlášení, které dne 3. června vydal resort práce a sociálních věcí. Podle MPSV se jedná o systémovou chybu na straně OSPOD, ústeckého soudu i samotného ústavu, protože dle dostupných informací se v případě sourozenců nejednalo o krizovou situaci a k dispozici bylo jiné vhodné prostředí. Ministerstvo své prohlášení uzavírá tím, že selhání, k němuž při zacházení s dětmi došlo, je mimo jiné důsledkem roztříštěnosti systému péče o ohrožené děti a odlišného posuzování potřeb a zájmů dětí.
Zdroj: www.mpsv.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.