Archív aktualit >

OSPODY získají na svoji práci přes 300 miliónů korun

17.03.2014

OSPODY získají na svoji práci přes 300 miliónů korun

V rámci výzvy operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost zaměřené na podporu standardizace orgánů sociálně-právní ochrany bylo vybráno 103 projektů s výší podpory přes 300 miliónů korun. Cílem této výzvy je vytvoření podmínek pro systematickou sociální práci orgánů sociálně-právní ochrany s rodinami a dětmi. Výzva se specificky zaměřuje na podporu naplnění standardů kvality sociálně-právní ochrany. Hodnotící komise nejvyšší finanční podporou ohodnotila projekt statutárního města Chomutov (8,6 mil. Korun), Olomouc (8 mil. Korun), Moravskoslezský kraj (8,1 mil. Korun) nebo město Znojmo (7,8 mil. Korun).

více

Setkání představilo zahraniční systémy péče o ohrožené děti

14.03.2014

Setkání představilo zahraniční systémy péče o ohrožené děti

Nadační fond J&T uspořádal v rámci evropského projektu Možnosti systémové podpory ohrožených a náhradních rodin expertní setkání, které otevřelo nové otázky týkající se péče o ohrožené rodiny a prevence odebírání dětí z biologické rodiny. V rámci setkání mimo jiné sdíleli vlastní příklady dobré praxe i odborníci ze čtyř evropských zemí, jednalo se o zástupce z Holandska, Slovenska, Maďarska a Německa.

více

Zveřejňujeme argumenty pro vznik Vize 2030

12.03.2014

Zveřejňujeme argumenty pro vznik Vize 2030

Jak jsme Vás již před časem informovali, Asociace náhradní výchovy (ANV) představila svůj programový dokument s názvem „Vize 2030“.  Dokument nabízí pohled Asociace na to, jak by měla zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy vypadat v roce 2030. Kromě Vize 2030 zpracovala ANV také doprovodný dokument – Důvody, skutečnosti a argumenty pro vznik Vize 2030, který na základě požadavku předsedy ANV, Miloše Picka, dodatečně zveřejňujeme.

více

Stanovisko k rozhodování o umisťování do ZDVOPu

10.03.2014

Stanovisko k rozhodování o umisťování do ZDVOPu

Expertní skupina Ministerstva spravedlnosti, která je složena například z odborníků z akademické obce, členů Legislativní rady vlády nebo zástupců soudů zpracovala výkladové stanovisko k rozhodování o umístění a pobytu dítěte v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Předmětem výkladu přitom byla jednak otázka aplikace nové právní úpravy na situaci dětí, které byly v zařízení umístěny již v minulém roce, jednak otázka možnosti prodloužení pobytu v zařízení nad zákonem stanovenou lhůtu.

více

Agentura nabízí novou metodiku sociální práce s rodinou

06.03.2014

Agentura nabízí novou metodiku sociální práce s rodinou

Agentura pro sociální začleňování zveřejnila na svých webových stránkách Metodiku a manuál dobrých praxí pro práci s rodinami z vyloučených lokalit. Oba materiály poukazují na to, jaká preventivní opatření je možné využívat při práci s rodinami ze sociálně vyloučených lokalit, zejména v rámci prevence častého odebírání dětí z rodin do ústavní výchovy. Metodiku i manuál mohou využít jak zástupci obcí, tak pracovníci neziskových organizací, kteří v rámci poskytování sociálních služeb s rodinami pracují.

více

Amalthea přispívá k zavádění nových metod sociální práce

03.03.2014

Amalthea přispívá k zavádění nových metod sociální práce

Občanské sdružení Amalthea uspořádalo konferenci „Nové metody sociální práce s ohroženou rodinou se zaměřením na rodinné konference“. V rámci konference byly představeny nové metody sociální práce s ohroženou rodinou a pracovníci pomáhajících profesí byli přímo motivováni  k zařazení těchto metod do vlastní běžné praxe a ke sdílení zkušeností při jejich implementaci. Kromě zástupců několika občanských sdružení se s účastníky konference o své zkušenosti v práci s ohroženými rodinami podělili i odborníci Probační a mediační služby, orgánu sociálně-právní ochrany dětí z Chrudimi nebo PhDr. Monika Miklošková z Institutu Ochrany práv dítěte a rodiny Trnavské univerzity.

více

Úřad práce loni vyplatil pěstounům více než dvě miliardy

21.02.2014

Úřad práce loni vyplatil pěstounům více než dvě miliardy

Úřad práce ČR loni vyplatil pěstounům více než dvě miliardy korun. Zvýšení částky na dvojnásobek roku 2012 je zapříčiněno profesionalizací pěstounské péče.  „Stát se snaží i prostřednictvím příspěvků maximálně podpořit ty, kteří se rozhodnou zasvětit náhradní rodinné péči o děti svůj život,“ stojí v tiskové zprávě. Největší část prostředků vyplacených pěstounům tvoří odměna pěstouna, která dosáhla něco málo přes jednu miliardu korun.

více

Rozum a Cit shrnuje roční zkušenosti s novelou ZSPOD

14.02.2014

Rozum a Cit shrnuje roční zkušenosti s novelou ZSPOD

Jeden ze subjektů oceněných redakční radou tohoto portálu v rámci Příkladů dobré praxe – občanské sdružení Rozum a Cit - se s námi podělil o své roční zkušenosti s novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí.  Díky novele ZSPOD došlo podle ředitelky Rozumu a Citu Mgr. Jaroslavy Málikové k mnoha pozitivním změnám i v oblasti pěstounské péče. „Převratná je zejména skutečnost, kdy stát podporuje pěstounské rodiny natolik, že nemůže být v České republice pěstounská rodina, kterou by nikdo nedoprovázel,“ doplňuje Mgr. Jaroslava Máliková.

více

MPSV reaguje na informace prezentované FOD

12.02.2014

MPSV reaguje na informace prezentované FOD

Ministerstvo práce a sociálních věcí se ve své tiskové zprávě ohradilo proti tvrzením Fondu ohrožených dětí (FOD), který provozuje zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (tzv. Klokánky). Podle FOD hrozí přibližně čtyřem stovkám dětí umístěných v Klokáncích přemístění do ústavní výchovy, a to kvůli nové právní úpravě, kterou přinesl nový občanský zákoník platný od 1. ledna tohoto roku. Ten totiž stanovil, že pobyt dítěte v zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc může trvat pouze půl roku. Podle MPSV si FOD nesprávně vykládá ustanovení nového občanského zákoníku. „Nová právní úprava se netýká dětí, které byly do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc (tj. i Klokánků) umístěny z rozhodnutí soudu před 1. lednem 2014. Teprve rozsudky vydanými od 1. ledna 2014 mohou soudy svěřit dítě do péče zařízení maximálně na dobu 6 měsíců,“ stojí v tiskové zprávě MPSV.

více

NATAMA pořádá seminář Děti, rodiče a vývoj mozku

10.02.2014

NATAMA pořádá seminář Děti, rodiče a vývoj mozku

Natama – Institut (náhradní) rodinné péče pořádá 21. března 2014 seminář věnovaný současným vědeckým poznatkům o vývoji mozku a zejména o významu péče rodičů na vývoj mozku dítěte. Hlavním přednášejícím je americký neuropsycholog a psychoterapeut Jonathan Baylin Ph.D., který je s Danielem Hughesem Ph.D. spoluautorem knihy Brain Based Parenting. Na semináři rovněž vystoupí ředitelka NATAMY PhDr. Petra Winnette Ph.D., která se specializuje na vývojovou psychologii a odbornou pomoc dětem a dospělým s raným a vývojovým traumatem a poruchami attachmentu.

více

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.