ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
27.10.2011
Členové Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti byli na své zatím poslední schůzi seznámeni vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou o výsledcích projednání třetí a čtvrté periodické zprávy ČR o plnění závazků plynoucích z Úmluvy o právech dítěte před Výborem Organizace spojených národů pro práva dítěte.
26.10.2011
Systém péče o děti je poznamenám "ministerským resortismem", který se projevuje tím, že péče o děti a jednotlivé typy zařízení pro ně patří do gesce tří různých ministerstev - školství, zdravotnictví a práce a sociálních věcí, tvrdí veřejný ochránce práv Pavel Varvařovský ve zprávě o své činnosti za 2. čtvrtletí roku 2011, která byla předložena Poslanecké sněmovně.
25.10.2011
Stále více dětí opouštějících dětské domovy se velmi rychle dostává do obtížné finanční situace a proces jejich osamostatnění je tak ztížen. Děti v ústavní péči mají omezené možnosti získat potřebnou teoretickou a praktickou finanční gramotnost, kdy se pouze v minimální míře podílejí na hospodaření „domácnosti“, neúčastní se nákupů, tvorby rozpočtu, atd.
24.10.2011
Vláda České republiky na konci září schválila Strategii boje proti sociálnímu vyloučení v letech 2011-2015 (Strategie), kterou připravila vládní Agentura pro sociální začleňování v romských lokalitách. Již se objevila i první veřejná institucionální reakce, a to od Asociace speciálních pedagogů.
17.10.2011
„Máma má nižší IQ. Když dostala rozhodnutí od soudu, brala to tak, že to jsou ti nejvyšší, a radši proti nim nebude nic dělat. Také jí řekli, že když se odvolá, dostane mě domů až za delší dobu. Zatímco když se neodvolá, můžu jít domů rychle.
17.10.2011
Možná už jste to viděli i vy - holčička sedící v domečku pro panenky - tak vypadá podzimní náborová kampaň Sdružení SOS dětských vesniček (dále jen Sdružení), které poskytují náhradní rodinnou péči více než stovce dětí v rodinách dvaceti tří maminek - pěstounek ve třech SOS dětských vesničkách, a to v Brně, Chvalčově a Karlových Varech.
13.10.2011
Reforma systému péče o ohrožené děti není jen o transformaci ústavních zařízení, ale také o legislativních změnách, které by měly přispět například k lepšímu postavení nezletilých dětí v soudních řízeních. Jak známo, tak dítě musí být v řízení ve věci nařízení ústavní výchovy zastoupeno.
10.10.2011
Ministerstvo zdravotnictví (MZ) připravilo nový zákon o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování, který by měl nahradit dnes již poměrně starý a mnohokrát novelizovaný zákon o péči o zdraví lidu z roku 1966. Návrh zákona, který v současné době mají k projednání senátoři, upravuje mimo jiné i zdravotní služby a zaopatření (tj. stravování, ubytování, ošacení a výchovná činnost) poskytované v dětských domovech pro děti do 3 let věku.
07.10.2011
„Máma byla sice samoživitelka, ale měla dvě práce, pracovala od rána do večera, takže mě v klidu uživila. Měli jsme barák, krásnou vilu s velkou zahradou. Ve škole jsem sice měl hodně zameškaných hodin, ale to proto, že jsem měl zdravotní potíže. Ve škole jsem vždycky všechno dohnal a známky jsem měl v průměru velmi dobré."
07.10.2011
Rušení kojeneckých ústavů je unáhlený, předčasný a nepřipravený krok, který jde proti zájmu dětí umístěných v těchto zařízeních, píše se ve společném prohlášení čtyř odborných pediatrických společností České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.