ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
19.04.2012
Pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv v roce 2011 uskutečnili systematické návštěvy v celkem 23 zařízeních (dětské domovy, dětské domovy se školou a výchovné ústavy). Ze získaných poznatků byl zpracován dokument nazvaný Standardy péče o ohrožené děti a jejich rodiny. V několika následujících aktualitách se Vám pokusíme představit nejdůležitější poznatky z tohoto materiálu, a to včetně jejich zasazení do širšího rámce péče o ohrožené děti. Dnešní aktualita se týká politiky péče o ohrožené děti.
18.04.2012
Před několika dny se v médiích (zejména v MF Dnes) objevily články, které popisovaly nadužívání psychofarmak v dětských domovech. „Podle odborníků si tak pracovníci ulehčují práci se zlobivými dětmi. Nadměrné dávky přitom mohou vývoj dětské psychiky poškodit,“ píše se v jednom z článků.
17.04.2012
Vláda České republiky ve středu 11. dubna 2012 schválila Akční plán k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí na období 2012 – 2015. Jedná se o dokument, který definuje aktivity k transformaci systému péče o ohrožené děti, jejich časové harmonogramy, odpovědnosti za plnění, lidské, technické a finanční zdroje pro jejich realizaci.
16.04.2012
AKTUALIZOVÁNO 19.04.2012 (PŘIDÁNY PREZENTACE ZE SEMINÁŘE) - V úterý 10. dubna 2012 pořádalo Ministerstvo práce a sociálních věcí pod záštitou poslance Jana Čechlovského seminář s názvem Je to na Vás (?) aneb Role neziskového sektoru v systému ochrany práv dětí. V rámci programu vystoupili například zástupci Magistrátu města Hradec Králové s příkladem dobré praxe v oblasti sociálně-právní ochrany nebo předseda slovenské organizace Úsmev ako dar.
12.04.2012
Ve čtvrtek 5. dubna 2012 se v Poslanecké sněmovně PČR konal odborný seminář veřejného ochránce práv s názvem Péče o ohrožené děti a jejich rodiny. Cílem semináře bylo seznámit přítomné s výsledky systematických návštěv, které realizovali pracovníci Kanceláře VOP v roce 2011 v dětských domovech a výchovných ústavech.
11.04.2012
Až 350 tisíc Čechů starších 18 let má vážný zájem stát se pěstounem a 5 % dotázaných uvažujících o pěstounství by nevadilo ani starat se o dítě s mentálním postižením. Vyplývá to z celostátního výzkumu, který pro Nadační fond J&T zpracovala agentura PerfectCrowd.
06.04.2012
Veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský předložil Poslanecké sněmovně souhrnnou zprávu o činnosti za rok 2011. Zabývá se v ní mimo jiné rodičovskými konflikty, vzájemným kontaktem sourozenců umístěných v ústavních zařízeních, popř. v pěstounské péči nebo třeba zprostředkováním náhradní rodinné péče.
02.04.2012
Parlamentní Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti se na svém zasedání, které se konalo 24. února 2012, zabývala otázkou, jakým způsobem média prezentují současnou rodinu nebo problematiku náhradní rodinné péče. Podle předsedkyně komise Mgr. Heleny Langšádlové bude role médií nezastupitelná při náboru nových pěstounů.
31.03.2012
Jednou k nám do děcáku přijeli z kanceláře ombudsmana na kontrolu. Hodně si s námi jednotlivě povídali. Ptali se nás, jestli můžeme volat svým rodičům. My jsme koukali vyjeveně, že se to může. On nám to nikdo nikdy nenabídl, nikdo nám nikdy neřekl, že můžeme. Bylo zaběhnuté, že se to nedělalo.
23.03.2012
Jak jsme vás již před časem informovali, skupina odborníků připravila knihu s názvem Deinstitucionalizace a transformace služeb pro děti aneb Manuál pro dobrou praxi, kterou zde najdete ke stažení.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.