ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
07.05.2012
Závěrem zprávy ze systematických návštěv ústavů shrnuje veřejný ochránce práv doporučení, která směřují k nápravě zjištěných nedostatků. Ombudsman doporučuje například zajištění dostatku finančních prostředků na terénní a ambulantní práci s ohroženou rodinou nebo intenzivní zavádění standardů sociálně-právní ochrany do praxe.
04.05.2012
Komunity se u nás jmenovaly Mluvící klub. Paní ředitelka vždy říkala, posedíme, popovídáme. Ale na sezení mluvila jen ona. My děti jsme nemohly chodit po domově v botech, musely jsme mít pantofle. Když jsme šláply botama jenom na schůdeček, už byl průšvih. Ale ředitelka do klubovny přišla v botech, hodila si nožku přes nožku. Dvě hodiny mluvila a mluvila.
03.05.2012
V rámci systematických návštěv realizovaných veřejným ochráncem práv v roce 2011 byla posuzována také situace dětí, které jsou umístěny v ústavní výchově a zároveň mají určité specifické potřeby. Jedná se například o nezletilé matky, děti - cizince či děto s duševními poruchami.
02.05.2012
Velmi rádi zveřejňuje další zajímavý text, který jsme obdrželi do naší redakce. Autorkou je Alena Rejsová, která se před čtyřmi lety stala náhradní maminkou a v současné době poskytuje domov dětem, které o ten svůj přišly. Pěstounka v příspěvku popisuje celý proces zařazení do registru osob vhodných stát se pěstouny,a také spolupráci s o.s. Amalthea.
30.04.2012
Vážení přátelé, připravili jsme pro Vás novou sekci na těchto stránkách - NABÍDKA DOBRÉ PRAXE. Na této stránce bychom rádi shromažďovali metodiky, výzkumy, studie a jiné dokumenty související s péčí o ohrožené děti a jejich rodiny, protože jsme zaznamenali z terénu velkou poptávku právě po těchto informacích.
27.04.2012
Pracovníci Kanceláře veřejného ochránce práv se v rámci návštěv dětských domovů zaměřili rovněž na podmínky v jednotlivých ústavních zařízeních a také na to, jak kvalitní péče se tam dětem dostává. Podle ombudsmana by všechna zařízení již měla být rodinného typu, umístěná v běžné zástavbě města a dítě by mělo žít v prostředí, které se bude co nejvíce podobat běžné domácnosti. V některých zařízeních tomu tak stále ještě není.
26.04.2012
Další oblastí, na kterou se veřejný ochránce práv v rámci systematických návštěv ústavních zařízení zaměřil, je náhradní rodinná péče. Její zprostředkování a podpora je sice primárně úkolem orgánů sociálně-právní ochrany dětí, avšak bez účinné spolupráce s pracovníky ústavů, kteří jsou v každodenním kontaktu s dětmi, případně i s jejich rodiči, ji nelze kvalitně zajistit.
25.04.2012
I výkon sociálně-právní ochrany dětí umístěných v zařízení ústavní výchovy sledovali zástupci veřejného ochránce práv v rámci realizovaných systematických návštěv v dětských domovech. Ombudsman například doporučuje orgánům sociálně-právní ochrany aktivně pomáhat dítěti s udržováním kontaktů s rodiči či sourozenci.
24.04.2012
Špatné zacházení s dětmi, tristní životní podmínky a nezákonná praxe ze strany vedení zařízení pro děti – cizince v areálu dětského domova se školou a výchovného ústavu Permon. Tyto závažné nedostatky zjistil veřejný ochránce práv v rámci návštěvy, která se v tomto zařízení konala v září a říjnu loňského roku. Ministerstvo školství, které je zřizovatelem tohoto zařízení, je vůči zjištěným nedostatkům nečinné a za dané situace je ombudsman nucen konstatovat, že stát (prostřednictvím MŠMT) selhal při plnění závazků spočívajících v prevenci, odhalování a nápravě špatného zacházení s dětmi. Podle nejnovějších informací České televize zařízení skončí k 30. červnu 2012.
20.04.2012
Další z oblastí, které se veřejný ochránce práv věnuje v materiálu s názvem Standardy péče o ohrožené děti a jejich rodiny, a který vychází ze systematických návštěv provedených v ústavních zařízeních v roce 2011, je PRÁVO NA RODINNÝ ŽIVOT.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.