ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
30.07.2012
V návaznosti na obsáhlé téma pěstounské péče přinášíme první část rozhovoru s Naomi Deutsch, sociální pracovnicí a členkou týmu mezinárodní organizace Lumos. Rozhovor je zaměřen na problematiku (krátkodobé) pěstounské péče ve Velké Británii. Dozvíte se například, jaké typy pěstounské péče jsou ve Velké Británii využívány, kdo odpovídá za řízení pěstounské péče nebo jaká jsou spojena rizika s krátkodobou pěstounskou péčí.
26.07.2012
V rámci příprav následujících dvou témat, kterými jsou příprava mladých lidí na samostatný život mimo ústavní zařízení a návazné služby pro mladé lidi po odchodu z dětského domova či pěstounské péče, jsme se rozhodli navštívit jeden z mnoha domů na půli cesty (DPC). Náš výběr padl na Dům na půli cesty Pohořelice - Velký Dvůr, který provozuje Sdružení pěstounských rodin (SPR).
24.07.2012
Senát PČR zamítl v pátek 20. července 2012 novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Bude se jí tedy znovu zabývat Poslanecká sněmovna PČR, a to nejdříve na začátku září. Novela řeší podle ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka nedostatky současného systému péče o ohrožené děti a jejím cílem je vytvoření zákonných podmínek pro systematickou práci s rodinou, která především zajistí setrvání dítěte v přirozeném rodinném, případně náhradním rodinném prostředí.
21.07.2012
„Ústavní výchova musí být poskytována pouze a výhradně v nezbytných případech, kdy není možné zvolit jiný alternativní způsob péče,“ řekl ministr školství mládeže a tělovýchovy Petr Fiala při projednávání novely zákona o ústavní výchově na půdě Senátu PČR. Ministr dále dodal, že prevence a poradenství poskytované dětem a jejich rodinám povede ke snížení počtu dětí v ústavní péči, a proto novela přichází s rozšířením využívání preventivně výchovné péče ve střediscích výchovné péče.
16.07.2012
Veřejný ochránce práv uspořádal v červnu kulatý stůl "Nad společnými tématy dětské a dorostové psychiatrie a institucionální výchovy", kterého se zúčastnilo kolem třiceti zástupců pobytových školských zařízení a pedopsychiatrů. Řešily se například problémy tzv. neumístitelných dětí, časté psychiatrické hospitalizace nebo děti s diagnózou ADHD a poruchami autistického spektra.
13.07.2012
Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí se bude v senátu Parlamentu České republiky projednávat 19. července 2012. V současné době novelu již projednal výbor pro zdravotnictví a sociální politiku a ústavně-právní výbor. První zmiňovaný nepřijal k novele žádné usnesení, zatímco druhý doporučil vrátit novelu s připomínkami do Poslanecké sněmovny.
04.07.2012
Český helsinský výbor (ČHV), který monitoruje dodržování lidských práv v České republice, vydal Zprávu o stavu lidských práv za rok 2011. Zpráva se zmiňuje i o tématu transformace systému péče o ohrožené děti a přináší souhrn všech faktických kroků a legislativních změn, které přispěly ke zlepšení péče o ohrožené děti.
02.07.2012
Výbor pro práva dítěte jako pracovní orgán Rady vlády pro lidská práva doporučuje Senátu schválit novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Na zasedání Výboru, které se konalo 28. června, se na tom, i přes určité výhrady, shodli jeho členové. Dále měl Výbor na programu například Národní strategii ochrany práv dětí či vstup České republiky do nových mezinárodněprávních smluv týkajících se ochrany práv dětí.
29.06.2012
Mezinárodní organizace LUMOS s podporou Evropské komise a v partnerství s Pardubickým krajem a bulharskou organizací Karin DOM realizuje projekt česky nazvaný Proměnit slova v činy: Naplňování práv a inkluze dětí s mentálním postižením v Evropě. Cílem projektu je zvýšit životní šance dětí s mentálním postižením a zajistit, že všechny děti a mladí lidé s mentálním postižením se stanou plně participujícími a integrovanými členy společnosti a budou mít stejné příležitosti jako jejich vrstevníci.
21.06.2012
Byli jsme na výletě dětí z DD v zahraničí, který jsem jako starší pomáhal organizovat. Dva vychovatelé z výchovňáku jeli s námi jako doprovod dětí. Strašně se hned první večer opili. Druhý den se opili znovu - dokonce za bílého dne. Děti je pak zavíraly na pokoji, aby je nikdo neviděl. Opíjeli se každý den.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.