ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
15.09.2012
Jak všichni jistě dobře víte, prezident republiky vetoval novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, a proto na internetu vznikla petice, která podporuje novelu zákona. Jestliže Vám tedy není lhostejný osud několika tisíců dětí vyrůstajících v ústavech, připojte se a podepište ji.
15.09.2012
Více jak tři desítky organizací a nespočet odborníků, pěstounů a dalších lidí, kterým není lhostejný systém péče o ohrožené děti, vzkázali prezidentu republiky i české společnosti, že podporují novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, a že prezidentské veto je nepodložené. Za tímto účelem sepsali otevřený dopis prezidentovi republiky, v němž bod po bodu reagují na argumenty, kterými prezident zdůvodnil své zamítnutí novely. Autoři kromě dopisu rovněž nabídli prezidentu republiky schůzku k diskuzi nad tím, jaké změny novela skutečně přinese.
14.09.2012
Do redakce jsme obdrželi zajímavý komentář ředitele Dětského domova Karlovy Vary a Ostrov Mgr. Petra Zmudy, který se týká prezidentského veta novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí, a proto jej zveřejňujeme.
14.09.2012
Jak jsme Vás již informovali, na začátku září se konal v Senátu PČR mezinárodní workshop na téma Pěstounská péče v systému péče o ohrožené děti. Druhá část reportáže přináší informace o tom, jak vypadá pěstounská péče ve Švédsku nebo na Slovensku. Tam například bylo loni v "běžné" pěstounské péči necelých 2 400 dětí.
13.09.2012
Prezident republiky Václav Klaus vetoval novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou 5. září 2012 schválila Poslanecká sněmovna PČR. Odůvodnil to mimo jiné tím, že tento zákon je bezcitný a surový a je projevem neúcty k těm, kdo se dnes poctivě věnují pěstounské péči. Novela byla podle prezidenta přijata pod tlakem mezinárodních institucí. Celé odůvodnění vrácení novely do Poslanecké sněmovny uvnitř příspěvku.
12.09.2012
Vážení přátelé, na konec letních prázdnin Vám přinášíme další soutěž. Tentokrát pět vylosovaných šťastlivců obdrží knihu Denisy Proškové s názvem Štěstí, neštěstí, láska, pěstounství - příběhy ze života o objevování toho, co je a není důležité.
11.09.2012
Ve středu 5. září se v Senátu PČR konal mezinárodní workshop na téma „Role pěstouna v systému péče o ohrožené děti“, který pořádala Asociace náhradních rodin ČR a organizace LUMOS. Na semináři vystoupili například anglický sociální pracovník Paul Adams nebo anglická pěstounka Dyanna O´Brien. O zkušenosti s pěstounskou péčí ve Švédku se podělila také vedoucí sociálních služeb pro pěstounské rodiny v menším švédském městečku Boras – Lina Källsmyr.
10.09.2012
Přinášíme Vám pokračování rozhovoru s pěstouny Vratislavem a Alžbětou Hláskovými. V rozhovoru se dozvíte například to, jak to vypadá s nabídkou služeb pro náhradní rodiny nebo jak je to s finančním zajištění pěstounů. Manželé Hláskovi jako jedni z mála pěstounů v České republice provozují ranou pěstounskou péči na přechodnou dobu, což je pěstounská péče pro nejmenší děti, které tak mohou dobu od narození do umístění do stálé náhradní rodiny prožít v opravdovém rodinném prostředí.
07.09.2012
S bratry jsme vyrůstali ve špatných hygienických podmínkách, to byl jeden z důvodů, proč jsme šli do děcáku. Po letech sociální pracovník najednou zjistil, že je vlastně všechno v pořádku. To jsem žasl, že na to sociální pracovník přišel až po takové době. A tak se můj brácha dozvěděl, že může jít domu. Nechtěl. Rodiče by mu nemohli platit intr. Jinak ale stejně jezdí pravidelně domů.
06.09.2012
Poslanecká sněmovna ve středu večer definitivně schválila novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Novela již byla projednána senátem, který ji zamítl. Účinnost zákona je plánována na leden 2013. Novela řeší zejména zkvalitnění a standardizaci práce orgánů sociálně-právní ochrany dětí, klade důraz na prevenci a včasnou pomoc ohroženým rodinám. Také podpora pěstounské péče odráží úsilí o snížení počtů dětí v ústavech.
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.