ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
22.10.2012
V roce 2011 bylo v České republice 34 kojeneckých ústavů a dětských domovů pro děti do 3 let a na konci roku v nich bylo 1 428 dětí, což je o 85 dětí méně než v roce 2010. V minulém roce bylo propuštěno 2 195 dětí a téměř 58 % z nich se vrátilo do vlastní rodiny. Více než čtvrtina propuštěných dětí strávila v ústavu více než rok. Informace vyplývají z údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky.
17.10.2012
Odborníci z oblasti péče o ohrožené děti a rodiny společně se zástupci pěstounských rodin se jako už mnohokrát v minulosti shodli na tom, že přijetí novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí je nanejvýš potřebné. Znovu proto apelují na poslance, aby přehlasovali prezidentské veto a umožnili tak ohroženým dětem vyrůstat v prostředí rodiny. Podle ředitelky Střediska náhradní rodinné péče Věduny Bubleové se na novelu zákona čeká od šedesátých let, kdy i v naší republice započaly dlouhodobé výzkumy prokazující negativní vliv ústavní péče na vývoj dětí a rovněž důsledky psychické deprivace.
10.10.2012
Ministerstvo práce a sociálních věcí zveřejnilo Statistickou ročenku práce a sociálních věcí za rok 2011. Přinášíme Vám z ní ta nejzajímavější čísla z oblasti sociálně-právní ochrany dětí. Z uvedených údajů vyplývá, že na celém území České republiky orgány sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) registrují přes 572 tisíc případů rodin, z toho aktuálně řešených je přes 48 % (275 143 případů). Podle prezentovaných čísel tak připadá na 1 sociálního pracovníka OSPODU průměrně 152 „živých“ případů. ČR totiž disponuje 1 808 zaměstnanci orgánů sociálně-právní ochrany dětí.
09.10.2012
Obecně prospěšná společnost Rozmarýna založila před několika lety sociální firmu s názvem Café Rozmar. Jde o restauraci, která zaměstnává mladé lidi po odchodu z dětského domova na pozicích tréninkový kuchař/ka, číšník či servírka. Tito mladí lidé zde, pod vedením zkušenějších kolegů, získávají první pracovní zkušenosti. Metodiku sociální firmy, kterou o.p.s. Rozmarýna vytvořila v rámci projektu spolufinancovaného z Evropského sociálního fondu a Rozpočtu hlavního města Prahy - "Praha a Evropská unie: Investujeme do vaší budoucnosti", zveřejňujeme v rubrice Nabídka dobré praxe.
08.10.2012
Přinášíme Vám další dva rozhovory s klienty Domu na půl cesty. Tentokrát v nich dva mladí lidé - Jana a Ronald - popisují autentické zkušenosti s tím, kdo, jak a v čem je během pobytu v dětském domově připravoval na budoucí život. V rozhovoru například zmiňují, jak by na základě vlastních zkušeností sestavili pro své vrstevníky program přápravy na samostatný život, nebo z čeho měli největší obavy při odchodu z dětského domova.
05.10.2012
Redakce Čí je dítě? byla Institutem náhradní rodinné péče NATAMA požádána o spolupráci při šíření pozvánky na velmi zajímavou akci. Jedná se o mezinárodní konferenci věnovanou tématu attachmentu a všemu, co s ním souvisí. Na konferenci vystoupí světově uznávaný dětský a rodinný psychoterapeut Daniel Hughes z USA. Více se o konferenci, která se koná 14. listopadu 2012 v Praze, dozvíte v přiložené pozvánce nebo na www.natama.cz
04.10.2012
Jedna holka, bylo jí už šestnáct let, poznala chlapce někde na diskotéce, a tak s ním začala po čase sexuálně žít. No a potřebovala antikoncepci, tak si o ni řekla. O velkých prázdninách ji načapali na chatce. Prostě ráno vychovatelka otevřela chatku, viděla kluka, tak mu řekla „Vypadni“. Holka, že spala s klukem v chatce, měla průšvih. Jako trest jí přestali platit antikoncepci.
04.10.2012
Do redakce jsme obdrželi otevřený dopis Občanského sdružení Amalthea, který je adresován prezidentovi Václavu Klausovi a netýká se ničeho jiného než jeho veta novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí.
04.10.2012
Přestože má prezident republiky Václav Klaus v poslední době v oblibě vetování zákonů, výjimku udělal v pondělí 1. října 2012, kdy podepsal novelu zákona o ústavní výchově. Co nového novela přináší se můžete dozvědět zde.
03.10.2012
V návaznosti na téma přípravy mladých lidí v ústavní péči na osamostatnění jsme pro Vás připravili sérii původních rozhovorů s klienty Domu na půl cesty. Mladí lidé popisují autentické zkušenosti s tím, kdo, jak a v čem je během pobytu v dětském domově připravoval na budoucí život. Teorie je následně konfrontována s praxí samostatného života, kdy někteří mladí lidé zjistí, že praní nebo vaření k zajištění vlastní existence a jako záruka samostatnosti a soběstačnosti určitě nestačí. Jako první Vám přinášíme rozhovor s Radkou, která vyrůstala od čtyř do osmnácti let v dětském domově a Tomášem, který žil 16 let v dětském domově
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.