ČÍ
JE DÍTĚ?
Žízeň a hlad vyřešit umíme.
Uvědomujeme si ale vždy všechny
potřeby ohrožených dětí?
Hledejme odpověď společně.
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Autorské příspěvky > Archiv > Rodičovské konflikty > Především sledovat a vyhodnocovat míru odebírání dětí a zákazů styku / PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D. >
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.
Především sledovat a vyhodnocovat míru odebírání dětí a zákazů styku
PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D.
Gaussova distribuční křivka normálního rozdělení určuje v psychologii převážnou většinu osobnostních vlastností. Nejznámější je samozřejmě IQ, kde IQ pod 80 má asi 10 % populace. Těchto deset procent má velké problémy přežít v moderní společnosti. Podobně se chovají i jiné patologie - ve společnosti jsou 2 % schizofreniků, 6 % poruch osobnosti atd. Nikoho by tedy nemělo překvapit tvrzení, že odhadem deset procent populace není schopno fungovat jako partneři a vychovávat děti. Bohužel ryze z biologického a právního hlediska těmto lidem nic a nikdo nebrání, aby se ženili a vdávali, plodili děti, rozváděli se a následně o ty děti válčili. Jinými slovy deset procent rozchodů tvoří lidé, kteří se nikdy neměli ženit, nikdy neměli mít děti, nebo by se s nimi následně neměli stýkat, tzn. rozvody zcela indikované.
Lidé po rozchodu mají instinktivní potřebu připodobňovat rozchod k úmrtí, tzn. partnera vyhnat, utéci před ním, vysklít ho a chovat se, jako kdyby nikdy neexistoval. Přírodní rozvod tedy trvá několik týdnů. Dnes kvůli hloupě interpretovaným lidským právům nutíme děti do kontaktu s narušenými rodiči až do dospělosti. Trauma, které by v neřízené podobě trvalo dva měsíce, se tak pod fanglí lidských práv nezřídka roztáhne i na patnáct let.
Toto zdegenerované uvažování nám do značné míry vnucuje Evropská unie. Tam se tváří, že prakticky každý, kdo má občanku a dítě zplodil, má právo se s tím dítětem i stýkat, ba dokonce, že by to danému dítěti snad i prospělo. To bohužel v přibližně deseti procentech není pravda. V deseti procentech nutíme děti do styku s psychopaty a jinak narušenými rodiči, nebo je od těchto závadových jedinců neodebíráme. To bývá nejčastěji případ narušených matek. I když má matka jakoukoli poruchu osobnosti, ať dělá jakékoli zhůvěřilosti, není síla, která by jí dítě odebrala. Matkám se odebírají děti jen, když je tam těžká drogová závislost či zjevná psychóza.
Protože míra psychopatie ve společnosti je vcelku konstantní, rozumná míra zákazů styku a odebírání se pozná především podle makroskopických statistických ukazatelů. Pokud nějaká sociální pracovnice odebírá děti v 20 %, tak je zjevně mimo, ale pozor stejně tak je mimo, pokud navrhuje zákaz styku s dětmi v méně než 5 % případů. V prvním případě jedná na úkor rodin, které rozbijí, i když mohou být sanovatelné, v druhém nechává děti na pospas osudu a v rukách narušených jedinců. V prvním případě má sociální pracovnice hodně hlasitých kritiků, v druhém případě jsou poškozené pouze děti a ti slabší rodiče, kteří se tak nedokážou manipulátorům bránit. Druhá chyba je tedy častější - není žalobce, není soudce.
Jinými slovy, chceme-li si zachovat zdravý náhled, je třeba sledovat procenta zákazů styku či odebírání dětí pro každou pracovnici, každé oddělení, okres, kraj i celorepublikově. Když se někdo uchyluje do jakéhokoli z opačných extrémů, pak zřejmě není něco v pořádku. Dnes tato procenta nikdo nesleduje, nevyhodnocuje, ergo ponecháváme všechny bez zpětné vazby, jakým stylem dětem ubližujeme. Jak bylo naznačeno úřady dnes zřejmě víc ubližují dětem svou nečinností a pasivitou, tedy tím, že nečinní, i když by měly. Ať jsou ta procenta jakákoli, měli bychom se napřed shodnout, že je třeba je bedlivě sledovat, vyhodnocovat a činit z nich praktické závěry o kvalitě práce toho kterého OSPODu či jednotlivé sociální pracovnice.
PhDr. Mgr. Jeroným Klimeš, Ph.D.
Klinický psycholog, který se zabývá zejména partnerskými vztahy nebo psychologií rodiny.
Oponentní komentář k textu - Mgr. Ing. Ivana Spoustová
Oponentní komentář k textu - Mgr. Robin Brzobohatý