Diskutujte k tématu Jak to vidí... (8)

Jak to vidí...

PREZIDENTSKÝ KANDIDÁT Přemysl Sobotka: Jako prezident se budu o práva dětí zajímat

Redakce Čí je dítě?

Dalším kandidátem na prezidenta, který odpověděl na dotazy redakce Čí je dítě?, je senátor MUDr. Přemysl Sobotka. Ve svých odpovědích kromě jiného zmiňuje, že se na něj obracejí lidé s tím, že současný proces osvojení je velmi zdlouhavý.

1) Jaké by byly Vaše priority v oblasti ochrany ohrožených dětí v případě Vašeho zvolení prezidentem ČR?

Musím se držet svých ústavních pravomocí. Tedy mohu na zasedání vlády nebo jedné z komor parlamentu poukázat na nutnost tématem se zabývat. Vliv prezidenta v tomto směru bude značný. osobně se tímto tématem zabývat budu.

2) Jaký je Váš názor na záměr zásadně omezit počet kojeneckých ústavů a dětských domovů?

Jsem zastáncem toho, že dítě patří do rodiny, nikoliv do státního ústavu. Pokud se změní pravidla pro umisťování dětí do rodin, nebude nutný velký počet kojeneckých ústavů ani dětských domovů, i když jsem skeptický, že bychom se bez nich obešli úplně, protože někdy, v případě akutního rozvrácení rodin, je takový domov lepší.

3) Máte osobní zkušenost s ohroženými dětmi a rodinami nebo znáte ve svém okolí nějakého pěstouna/osvojitele a ptal jste se ho někdy na problémy spojené s náhradní rodinnou péčí? Pokud ano, jaké problémy zmiňoval a jak byste je případně řešil?

Ano tyto zkušenosti mám, lidé se na mě obracejí s mnoha problémy a tento mezi ně patří. Nejčastějším problémem je zdlouhavý proces osvojení, komplikace s biologickými rodiči a právní náročnost osvojení či náhradní péče. Kupodivu se nesetkávám v této souvislosti s finančními či existenčními problémy.

 

Zdroj fotografie: www.premyslsobotka.cz

 

Zaslat odkaz na článek

code
obrázek je nečitelný

zavřít X

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.