Role médií v problematice náhradní rodinné péče
Parlamentní Stálá komise pro rodinu a rovné příležitosti se na svém zasedání, které se konalo 24. února 2012, zabývala otázkou, jakým způsobem média prezentují současnou rodinu nebo problematiku náhradní rodinné péče.
Zasedání komise se zúčastnili kromě samotných členů i pozvaní hosté, jimiž byl například generální ředitel Českého rozhlasu Mgr. Art. Peter Duhan nebo Mgr. Alena Müllerová – manažerka vývoje programu České televize. Oba se shodli na tom, že existuje mnoho dobrých zpráv z rodinné problematiky, které jsou však médii opomíjeny.
Ředitel ČRo Duhan zmínil, že Český rozhlas jako médium veřejné služby věnuje tématům rodinných vztahů a rodině přibližně 6 % z celkového objemu tvorby. Dále řekl, že téměř všechny stanice ČRo mají ve svém portfoliu pořady, které se věnují problematice rodiny, a to napříč všemi žánry (zpravodajství, publicistika, diskuzní pořady apod.). Na některé stanice se Duhan zaměřil podrobněji, konkrétně se zastavil u nejposlouchanější stanice ČRo, kterou je ČRo 1 Radiožurnál. Na této stanici je ročně věnováno rodinné problematice asi 580 minut, a to zejména v oblasti aktuálního zpravodajství a publicistiky, která se snaží reflektovat aktuální dění ve společnosti. Mezi nejčastěji prezentovaná témata patří mezigenerační solidarita, problematika babyboxů a pěstounské péče, život ve vyloučených lokalitách nebo střídavá péče.
Podle předsedkyně SKRRP Mgr. Heleny Langšádlové bude role médií nezastupitelná při náboru nových pěstounů. „Věřím, že i prostřednictvím médií se podaří pomoci co nejvíce dětem, aby mohly žít v rodinném prostředí,“ dodala předsedkyně Langšádlová. Poslankyně Mgr. Dagmar Navrátilová v diskuzi uvedla, že situace kolem kojeneckých ústavů je názorným příkladem toho, jak média umí zapracovat proti tomu, než jak byla problematika původně zamýšlena. „Je přeci jasné, že vždy budou existovat děti, které nebudou umístitelné v rodinách,“ řekla Návrátilová. Podle Navrátilové by těmto společensky citlivým tématům měla být věnována zvýšená pozornost, a nemělo by docházet k vytrhávání jednotlivostí, ze kterých jsou pak vytvářeny zajímavé titulky v novinách.
Zdroj: www.psp.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz