Zanedbávané a týrané děti - chyba lidí nebo systému?

Zanedbávané a týrané děti - chyba lidí nebo systému?

V souvislosti s případem týraného chlapce Dominika z Brna byl minulý týden brněnským městským soudem uložen podmíněný trest sociální pracovnici, která měla rodinu na starost (více například na serveru Aktuálně.cz). Případy týraných dětí se v médiích objevují poměrně často, málokdy je ale veřejně řešen také případný trest pro odpovědné pracovnice.

V této souvislosti vyvstává řada otázek:

  • Může chystané standardizované vyhodnocování ohrožení dítěte a situace rodiny podobným případům zabránit? Například pokud budou nastaveny jednotné postupy pro určení míry rizika, bude možné včas identifikovat případy vyžadující okamžitou intervenci v rodině, a to i při předávání případů mezi pracovnicemi, při současném řešení velkého množství případů, atd.?
  • Může plánované síťování služeb zajistit včasnou a komplexní podporu dětem ohroženým týráním? To znamená, že pokud bude v regionu každého kraje existovat síť podpůrných a intervenčních služeb, státních i nestátních, bude dost kvalifikovaných pracovníků pro zajištění potřebné péče o všechny ohrožené děti?
  • Kde je hranice osobní odpovědnosti pracovnic podléhajících systému péče o ohrožené děti a rodiny? To znamená do jaké míry nese odpovědnost za podobné případy stát, samospráva (např. magistrát) a samotná pracovnice. Napomůže standardizace postupů objektivnímu vyhodnocení její činnosti?

Váš názor nás zajímá, zapojte se do diskuze!

Zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.