Novela zákona o sociálně-právní ochraně prošla 1. čtením

Novela zákona o sociálně-právní ochraně prošla 1. čtením

AKTUALIZOVÁNO 7.2.2012

Novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, jejíž účinnost je navrhována od 1. července 2012, prošla ve Sněmovně prvním čtením. V současné době míří k projednání do třech výborů.

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při představování změn ve Sněmovně řekl, že navrhovaná právní úprava se pokouší řešit nedostatky současného systému péče o ohrožené děti, které spočívají především v nedůsledné ochraně práv dětí a v upřednostňování ústavní péče před péčí v náhradním rodinném prostředí. Podle MPSV by v případech, kdy z jakýchkoli důvodů dítě nemůže být vychováváno v rodině, měla být náhradní rodinná péče prvořadou volbou.  Ze slov ministra Drábka také vyplývá záměr zachovat v určité formě stávající pobytová zařízení, neboť ústavní péče může být na přechodnou dobu vyhodnocena jako nejvhodnější řešení situace dítěte.

Novela SPOD

Kritika ze zahraničí pomáhá změnám

Ministerstvo k novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí přistoupilo i kvůli negativním hodnocením České republiky od Výboru Organizace spojených národů pro práva dětí z hlediska dodržování Úmluvy o právech dítěte (více o zprávě Výboru najdete ZDE), a také kvůli několika rozsudkům – a to jak našeho vnitrostátního ústavního soudu, tak i  Evropského soudu pro lidská práva (více o rozsudcích v textu Mgr. Strupka, který najdete ZDE).

Podle MPSV je cílem novely především vytvoření zákonných podmínek pro systematickou práci s rodinami, při které je potřeba vynaložit maximální úsilí na to, aby dítě mohlo setrvat ve svém přirozeném rodinném prostředí. Nový systém péče o ohrožené děti tak bude díky této novele orientován zejména na prevenci ohrožení dítěte a na včasná řešení situací, do kterých se děti dostávají.

Pěstounská péče na přechodnou dobu (profesionální PP)

Ministr Drábek také řekl, že neméně důležitou oblastí, kterou novela mění, je i pěstounská péče. Dojde k jejímu zkvalitnění a profesionalizaci. „Ta profesionalizace, to prosím není žádný pejorativní způsob toho, že z něčeho chceme dělat kšeft, tak jak je někdy podsouváno. Jde o to, aby pěstouni, kteří se starají o děti, tak aby měli dostatečné zázemí, dostatečnou odbornou pomoc,“  upřesnil ministr Drábek. Novela vrací pěstounskou péči k jejímu prvotnímu záměru, a to k péči o děti, jejichž rodiče mají zcela nebo částečně zachována rodičovská práva. Pěstounská péče nemá být „skryté osvojení“.

Vyhláška

Úprava činnosti OSPODů

Další oblastí, kterou novela upravuje, je změna v činnosti orgánů sociálně-právní ochrany dětí. Novela stanovuje závazné postupy pro tyto orgány, a to z důvodů předcházení situací, které se v nedávné minulosti v České republice objevily (např. kauza týraného Dominika). Do praxe by také měly být zavedeny standardy kvality práce, institut sociální kurately, individuální plán ochrany dítěte a vyhodnocování jeho situace.

Je třeba odborné diskuze

Ministr Drábek na závěr svého vystoupení před poslanci dodal, že chce projednat tuto novelu ve standardním legislativním procesu, nikoli ve zkráceném řízení, neboť je podle něj  potřeba vytvořit dostatečný prostor pro diskuzi nad tak závažnou problematikou, jakou ochrana práv dětí zajisté je. Podle ministra je třeba vydiskutovat například tato témata: způsob získávání nových pěstounů, rozsah jejich školení, problematika stěhování dětí mezi pěstouny, problematika odměn pěstounů, záležitost problémových dětí, téma péče prostřednictvím příbuzných.

Co řekli poslanci?

Poslanec za ODS Jan Čechlovský k předložené novele řekl, že novela je třeba, a to například z toho důvodu, že současný systém je resortně hodně roztříštěn, což neumožňuje ani efektivní koordinaci procesů, ani efektivní řízení, konečně ani efektivní vynakládání finančních prostředků. Podle Čechlovského jde o systém, ve kterém nejsou nastaveny standardy kvality práce ani jednotné metodiky sjednocující postupy práce a efektivní ochranu všech dětí, a  v rámci jednoho typu zařízení či jednoho typu úřadů, dokonce i soudů, se můžeme setkat s naprosto rozdílnými přístupy, mnohdy založenými na intuitivních řešeních.

„Jsem si vědom toho, že nejen tato novela zákona, ale i další kroky k transformaci systému péče o ohrožené děti, vyvolávají a budou vyvolávat řadu otazníků. Jsem si stejně tak vědom toho, že vyvolává i obavy a samozřejmě také nesouhlas, které mohou být dány jiným filosofickým pohledem na celý systém, jiným politickým pohledem na celý systém, obavou o svoji budoucnost při změně systému, také ale nelibostí nad tím, že by na jeho práci měly být kladeny vyšší nároky,“ dodal poslanec zpravodaj Čechlovský. Stejně jako ministr Drábek, tak i poslanec Čechlovský je připraven na seriózní diskuzi, která může být například o výši odměn pro prarodiče pěstouny.

Dalším, kdo se do diskuze k novele přihlásil, byla poslankyně za ODS Jaroslava Wenigerová, která ve svém vystoupení mimo jiné řekla, že nechce, aby se debata omezovala na bránění kojeneckých ústavů nebo jednoznačné preferování profesionální pěstounské péče, když pro ni nebudou vytvořeny adekvátní podmínky. Upozornila rovněž na to, že vybrat potřebný počet pěstounských rodin bude nesmírně náročné. Na závěr svého vystoupení dodala, že pokud má někde začít transformace, tak je to u našeho soudnictví, sociálně-právní ochrany a v preventivní péči o rodiny.

Poslankyně KSČM Marta Semelová ve svém vystoupení sdělila, že má obavy, aby realizace tohoto zákona situaci ohrožených dětí v mnohém nezhoršila. Semelová uvedla, že někdy zbytečně podléháme radám ze zahraničí, podřizujeme se těmto světovým receptům bez ohledu na specifika ČR a na naše tradice, které daly základ propracovanému a fungujícímu systému péče o ohrožení děti. Poslankyně se také zmínila o dalším fungování a budoucnosti ústavních zařízení. Podle ní by rušení těchto zařízení bylo neuváženým a nesystémovým krokem, který by způsobil chaos a destabilizaci.

Co dál?

Nyní jde novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí k projednání do výboru pro sociální politiku, výboru pro zdravotnictví a stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti. O všech projednáváních vás budeme opět informovat.

Projednávání ve výborech

Zdroj: www.psp.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.