Odborníci podporují deinstitucionalizaci péče o děti

Odborníci podporují deinstitucionalizaci péče o děti

Více jak dvě desítky odborníků zaslaly ve středu 21. prosince 2011 premiérovi, ministrům zdravotnictví a sociálních věcí společné vyjádření, které se týká aktuálních otázek vztahujících se k péči o děti do tří let.

Všichni signatáři dokumentu vítají současné snahy o transformaci systému péče o ohrožené děti. Podle nich je prvním krůčkem je změně chystaná novela zákona o sociálně-právní ochraně dětí, kterou v prosinci schválila vláda.

Odborníci jsou přesvědčeni, že plánovaný proces deinstitucionalizace péče o děti do tří let je v souladu s poznatky nejnovějších výzkumů, které jednoznačně ukazují potřebu dětí v prvních měsících a letech života být v péči jedné stabilní osoby, se kterou mohou vytvořit vztahovou vazbu.

Dokument také zmiňuje mezinárodní seminář o právech dětí ve věku do tří let, který se v listopadu konal v Praze, a na kterém byly představeny systémy péče o ohrožené děti u našich zahraničních sousedů. Ty se také potýkaly v začátcích s obavami, které se v současné době objevují i u nás. Jde zejména o obavy týkající se nedostatečného počtu pěstounských rodin, o obavy ze ztráty zaměstnání pracovníků stávajících zařízení a obavy o osudy budov. Jak se píše v dokumentu, tyto obavy odborníci nepodceňují, nicméně je podle nich mnohem důležitější zájem dítěte, jeho právo na to, aby se mu dostalo nejlepší možné péče.

"Jako odborníci, kteří působí v oblasti péče o ohrožené děti a znají situaci u nás, jsme přesvědčeni, že je třeba vyvinout veškeré úsilí k tomu, aby proces deinstitucionalizace pokračoval a to v co možná nejkratším časovém horizontu," píše se v dokumentu, pod kterým je podepsána například ředitelka Střediska náhradní rodinné péče Věduna Bubleová, Petra Kačírková - ředitelka organizace Lumos zaměřené na deinstituciobalizaci systému péče o ohrožené děti nebo vysokoškolský učitel doc. Oldřich Matoušek.

Odborníci uzavírají dokument několika otázkami, a to například: Kdy dojde k faktickému sjednocení systému tak, aby mohl jeden rezort aktivně budovat síť služeb? Jaké konkrétní kroky plánuje rezort zdravotnictví pro to, aby se stávající zaměstnanci ústavních zařízení mohli zapojit do poskytování terénních služeb ohroženým rodinám, pěstounům a dětem, které to potřebují?

Dokument k přečtení ZDE

Zdroj: www.vzd.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.