V Polsku se osvědčili krajští koordinátoři pěstounské péče

V Polsku se osvědčili krajští koordinátoři pěstounské péče

Přinášíme vám druhou část reportáže ze semináře Právo na rodinnou péči II.. Tentokrát o náhradní péči v Polsku, kterou na semináři představil pracovník organizace Nasz Dom Tomas Polkowski.

Dalším zahraničním hostem semináře Právo na rodinnou péči byl Tomas Polkowski z Polska, pracovník organizace Nasz Dom, která poskytuje služby náhradním rodinám. V úvodu svého příspěvku Tomas Polkowski shrnul současnou situaci u našich sousedů.  V Polsku již mají sjednocený systém sociální podpory, nový zákon o podpoře rodin a systému pěstounské péče, který se do budoucna připravuje i v ČR.

Tomas Polkowski také zmínil, že Polsko zavedlo mnoho preventivních opatření, která mají zamezit odebírání dětí z biologických rodin. Jedním z těchto opatření je asistenci u rodin na úrovni obcí. Jedná se o vyškolené pracovníky, jakési „přátelé“ biologické rodiny v krizi, kteří společně s rodinou vytvoří individuální plán pomoci konkrétní rodině. Největší část svého vystoupení Tomas Polkowski věnoval představení pěstounské péče v Polsku. Podle něj je důležité, aby pěstounská péče byla profesionálně vykonávána proškolenými lidmi a koordinována. V zemi proto funguje systém krajských koordinátorů pěstounské péče, kteří dohlížejí na fungování pěstounských rodin, docházejí do nich a řeší případné problémy.

Tomas Polkowski stejně jako Else Dugstad uvedl i několik čísel. V Polsku bylo v loňském roce celkem 60 434 dětí v pěstounské péči, z toho 44 822 v příbuzenské pěstounské péči a 15 612 v nepříbuzenské (a z toho čísla 6 737 v profesionální pěstounské péči). V současné době se však Polsko potýká s poklesem počtu pěstounů, nejvíc jich mělo v roce 2007. Tomas Polkowski se domnívá, že je to z důvodu nedostatečné podpory ze strany státu. Doplnil také, že velmi důležitá je osvěta a podpora pěstounské péče, která probíhá na internetu a v novinách.

Dalšími zahraničními hosty, kteří na semináři vystoupili, byli Chris Gardiner a Jean Anne Kennedy z Mezinárodní organizace pro pěstounskou péči (IFCO). Chris Gardiner hned na začátku svého příspěvku vyzdvihl práci prof. Matějčka. Nazval jej „pionýrem a průkopníkem“ ve své oblasti. Chris Gardiner, který působil 17 let jako pěstoun ve Velké Británii, ve svém vystoupení prezentoval názor, že je třeba při posuzování nových pěstounů postupovat méně rigidně, a je třeba také pěstouny pravidelně a kvalitně školit. Převážnou část vystoupení věnoval Chris Gardiner popisu  života jeho rodiny s pěti dětmi v pěstounské péči.

Jean Anne Kennedy ve svém příspěvku představila organizace IFCO, Youth IFCO, P4Y – Power for you či dokument Quality for Children, který je k dispozici i v češtině.

DOPORUČUJEME K PŘEČTENÍ TAKÉ PRVNÍ DÍL REPORTÁŽE, KTERÝ POJEDNÁVÁ O NÁHRADNÍ PÉČI V NORSKU - najdete zde.

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.