Česko zjišťovalo, jak funguje péče o děti za hranicemi

Česko zjišťovalo, jak funguje péče o děti za hranicemi

Jak jste se na těchto stránkách již mohli dočíst, Česká republika hostí mezinárodní konferenci týkající se práv dětí ve věku do tří let. V rámci této konference Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) představilo své transformační kroky. Účastníci se současně seznámili s různými evropskými systémy péče o nejmenší děti, možnostmi poskytování služeb pro děti s různými potřebami, včetně zdravotního postižení, a rovněž se zkušenostmi z procesů reforem a deinstitucionalizace péče.

Ministr Drábek označil setkání jako vhodný prostor pro výměnu informací a zkušeností, ale i jako příležitost, abychom potvrdili, že naše země učiní vše proto, aby dětem zajistila základní právo – právo na dětství.

I mezinárodní kritika přispěla k tomu, že se MPSV rozhodlo provést takové změny v systému péče o ohrožené děti, aby děti do tří let věku nebyly umisťovány do ústavní péče. Od institucionálního způsobu péče ustoupila naprostá většina evropských zemí, výjimkou nejsou ani postkomunistické země. Například v Polsku je věková hranice pro možnost umístění do ústavní péče stanovena na 7 let věku dítěte od roku 2015 a dokonce na 10 let od roku 2019. V Rumunsku je tento limit stanoven na 2 roky, na Slovensku 3 roky.

Důležitou součástí transformace systému péče o ohrožené děti je i rozvoj komunitních služeb rodinného typu a pěstounské péče. MPSV je připraveno v této oblasti zajistit dostatečné kapacity pěstounů, kterých je v současné době kolem tří tisíc. Počet nových profesionálních pěstounů, kteří by byli třeba k zajištění péče při omezení kojeneckých ústavů, odhaduje ministerstvo na 500. Zároveň MPSV počítá s tím, že pěstouni budou mít k dispozici služby odborníků – sociologů, psychologů – a budou mít, stejně jako jinde ve světě, povinnost celoživotního vzdělávání.

Podle MPSV je třeba také legislativně zakotvit, aby děti nebyly z rodin odebírány tehdy, když to není nezbytně nutné, protože podle statistik Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR je až 45 % dětí, které jsou dnes umístěny do ústavní péče, odebráno z rodin ze sociálních důvodů. „Také zhruba polovina dětí, které jsou rodině odebrány a umístěny do ústavu, se do ní po několika měsících navrací. Objektivně se jedná o důvody k odebrání dítěte, které se dají řešit. Je proto třeba posílit asistenční a další alternativní služby, které pomáhají řešit problém rodiče či rodičů v místě bydliště, aniž by muselo být dítě, byť jen na přechodnou dobu, z rodiny odebráno,“ řekl během konference ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek.

Na konferenci měli prostor vystoupit i mladí lidé zapojeni v projektu Vzkaz v láhvi , který je realizován v rámci provozu www.cijedite.cz. Přišli sdělit své vzkazy současnému systému péče o ohrožené děti a vyjádřili tak podporu zamýšleným transformačním změnám.

Zdroj: www.mpsv.cz

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.