Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Seminář Právo na rodinnou péči se zahraniční účastí
Ve čtvrtek 24. listopadu 2011 se v Poslanecké sněmovně PČR koná seminář s názvem Právo na rodinnou péči II. Seminář zahájí Helena Langšádlová, předsedkyně Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti PS PČR, která zároveň pževzala záštitu nad touto akcí. Na ni naváží zahraniční hosté – nejdříve Elsa Dugestad z Norska, která představí rodinnou péči v Norsku a následně Tomasz Polkowski, který představí rodinnou péči u našich sousedů v Polsku. Blok zahraničních hostů završí Chris Gardiner a Jean Anne Kennedy z Mezinárodní organizace pro pěstounskou péči (IFCO), kteří budou mluvit o možnostech a zkušenostech v rámci pěstounské péče.
Po přestávce bude následovat blok o komplexním řešení vývoje dítěte, v rámci něhož vystoupí Petra Uhlíková a Radek Ptáček z Psychiatrické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, dále Zlatko Marinov z dětské polikliniky FN Motol. S praktickými zkušenostmi s vedením kojeneckého ústavy a s potřebami změn vystoupí Miroslav Rákos. Předposledním řečníkem bude ředitelka Společnosti pro ranou péči, která bude prezentovat autentické zkušenosti rodiny s terénní službou v rámci rané péče o děti s kombinovaným postižením. Celý seminář uzavře vedoucí oddělení sociálně-právní ochrany dětí MPSV Klára Trubačová s možnostmi řešení současného systému péče o ohrožené děti a jejich rodiny.
Přesný program semináře najdete ZDE.
Hlavní výstupy tohoto semináře se dozvíte následně na tomto webu, proto ho sledujte.
Zdroj informací: www.mpsv.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.