Roste počet vážných zájemců o náhradní rodičovství
Podle březnového průzkumu společnosti STEM/MARK pro Nadační fond J&T více než polovina Čechů zvažuje nebo někdy zvažovala osvojení nebo pěstounskou péči. Bojí se však finanční nouze a selhání ve výchově. Z osob, které o nějaké formě náhradní rodinné péči (NRP) uvažují/uvažovaly, je téměř třetina těch, které o této formě pomoci dětem různého věku uvažují vážně. To znamená, že si aktivně vyhledávají informace a hovoří o tématu s rodinou a příbuznými. Mezi těmito lidmi jsou také častěji ti, kteří znají ve svém okolí nějakého pěstouna. „Z praxe známe spoustu příkladů, kdy se pěstouny stali příbuzní či známí jiných pěstounů,“ komentuje průzkum ředitelka Nadačního fondu J&T Mgr. Marie Oktábcová a dodává, že tito lidé jsou také lépe seznámeni s tím, co pěstounská péče obnáší. Z průzkumu dále vyplynulo, že největší zájem o NRP je v Královehradeckém kraji, naopak nejmenší v kraji Zlínském.
Z výzkumu dále vyplynulo, že pro osoby uvažující o pěstounské péči nebo adopci je nejdůležitější, aby přijaté děti nebyly mentálně či fyzicky postižené.
Průzkum také ukázal, že Češi nemají příliš jasno v tom, co která z forem náhradní péče obnáší, přičemž tápou i v základních otázkách jako například, kdo se vůbec může stát pěstounem. Potvrzují to i statistiky zelené linky kampaně Hledáme rodiče na čísle 800 888 245, kde se zájemci často dotazují na to, zda se pěstounkou může stát žena bez partnera, zda je věk pro výkon pěstounské péče nějak omezen nebo jestli může mít pěstoun hypotéku. Pokud bychom se zaměřili na motivaci lidí k tomu stát se náhradními rodiči, výzkumem byla nejčastěji zmiňována pomoc dítěti a láska k dětem. Naopak zanedbatelné procento vnímá pěstounskou péči jako možnost, jak získat zaměstnání nebo si vydělat peníze.
Lidé ve věku 18-29 let více než ostatní preferují osvojení a adopci na dálku. Naopak méně než ostatní preferují dlouhodobou pěstounskou péči. Lidé ve věku 30-55 let preferují více než ostatní pěstounskou péči na přechodnou dobu. Naopak lidé ve věku 56 let a více preferují dlouhodobou pěstounskou péči. Překvapivými zjištěními průzkumu může být například i to, že 71 % dotázaných si myslí, že je omezena horní věková hranice pro pěstouna nebo že 52 % lidí si myslí, že je stanoven maximální počet dětí v pěstounské péči.
Celý průzkum je ke stažení ve formátu pdf zde.
Zdroj: http://www.hledamerodice.cz