Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Marksová: Je třeba co nejvíce podporovat rodičovskou péči
Letos si připomínáme 25. výročí přijetí Úmluvy o právech dítěte. Při této příležitosti Ministerstvo práce a sociálních věcí uspořádalo na začátku listopadu v Emauzském opatství mezinárodní konferenci. Kromě ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaely Marksové na konferenci vystoupil například ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu JUDr. Jiří Dienstbier, náměstek ministra školství, mládeže a tělovýchovy JUDr. Petr Mlsna nebo veřejná ochránkyně práv Mgr. Anna Šabatová, Ph.D. Ze zahraničních hostů vystoupila například Dr. Maria Herczog, ředitelka organizace Eurochild s příspěvkem k nejlepšímu zájmu dítěte nebo Geoffrey Shannon z Komise pro evropské rodinné právo s příspěvkem „Zkušenosti zvláštního zpravodaje pro ochranu práv dětí v Irsku“. Zahraniční hosty doplnily právničky Helena Hofmannová s příspěvkem o judikatuře Ústavního soudu z pohledu čl. 12 Úmluvy a Pavla Boučková, která se zaměřila na aktuální problémy z pohledu zákazu diskriminace dle čl. 2 Úmluvy.
Všichni zástupci české vlády se shodli v následujících bodech – (1) je stále co zlepšovat při naplňování práv dětí obsažených v Úmluvě, (2) práva dětí by měla být zohledňována v daleko větší míře a důsledněji, (3) je velmi špatné, že stále trvá odebírání dětí ze sociálních důvodů, (4) jasnou prioritou je podpora rodin a prevence umisťování dětí mimo rodinu. K tomu ministryně práce a sociálních věcí Mgr. Michaela Marksová řekla: „Je třeba co nejvíce podporovat rodičovskou péči, aby potřeba náhradní péče vůbec nenastávala. Je naprosto nepřípustné, aby se rodiče vzdávali dětí kvůli svým nedostatečným možnostem či schopnostem o ně pečovat.“
Konference se účastnily bezmála dvě stovky účastníků.
Zdroj fotografie. www.mpsv.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.