Šimáček: Koncepce sociálního bydlení nemá být jen papírem

Šimáček: Koncepce sociálního bydlení nemá být jen papírem

Přinášíme Vám třetí a poslední část rozhovoru s ředitelem vládní Agentury pro sociální začleňování Bc. Martinem Šimáčkem. Více se o agentuře můžete dozvědět na www.socialni-zaclenovani.cz.

 

Velmi diskutovaným problémem je absence zákona o sociálním bydlení. V září tohoto roku má být předložena koncepce, ve které by mělo být například uvedeno, kdo bude mít na sociální byty nárok, kdo je bude financovat a spravovat. Máte zprávy o tom, jak to s tímto dokumentem vypadá a k čemu bude dále sloužit?

Snažíme se být zapojeni do příprav, ale vidíme, že pracovní skupiny, které na koncepci i zákoně pracují, mají jisté zpoždění. Některé pracují velmi slušně, jiné méně. Každopádně již nyní jsou první výstupy odloženy na konec roku. Ale nesouvisí to jen s rychlostí prací skupin. Myslím si, že mají-li být koncepce i zákon dobře připraveny, bude zapotřebí detailně zmapovat situaci lidí, kteří nebydlí, bydlí ve špatných podmínkách nebo jsou ztrátou bydlení ohroženi, a také situaci na trhu s byty. V návrhové části je zase zapotřebí dobře provázat samotné sociální bydlení se sociálními dávkami a sociálními službami. Takže otevřít se bude muset řada různých norem. A to nás ještě čeká důležité jednání o rozdělení rolí mezi stát, obce a případně další aktéry, kupříkladu neziskovky. A nemám zprávy, že by se v tomto nějak pokročilo, i když i představitelé obcí už postupně říkají, že přijmou povinnosti v organizaci sociálního bydlení, pokud jim stát zaručí jisté právní prostředí a financování.

Prezident republiky již několikrát Vládě ČR vytkl, že se přijetí zákona o sociálním bydlení oddaluje a jeho příprava je pomalá. Jste stejného názoru a věříte tomu, že zákon o sociálním bydlení bude platit od toku 2017?

Myslím si také, že by se práce na zákoně měly akcelerovat, ale ne v překotnosti, ale spíše důslednosti a odbornosti. Spíše jde o to si dobře posbírat informace o současné situaci a také vyhodnotit nákladnost současné (ne)úpravy sociálního bydlení a navrhovaných modelů. Koncepce by neměla být jen papírem, ale skutečně dobře promyšlenou strategií, jak v Česku zavést sociální bydlení tak, aby bylo dostupné všem potřebným, spravedlivé, a zároveň nebylo přebujelé a nevytvářelo prostor pro různé spekulanty s dotacemi. Staví se jedna z nejdůležitějších norem současnosti.

Existují v ČR data o tom, kolik rodin s dětmi je bez přístřeší a kolika rodinám hrozí ztráta bydlení?

Spíš ne. Respektive jen kusá, pokud já vím. Například údaje o počtech lidí v sociálně vyloučených lokalitách jsou staré z roku 2006 a nyní připravuje Ministerstvo práce jejich aktualizaci. Před osmi lety to bylo nejméně 80 tisíc lidí, tedy až 30 tisíc dětí všech věků. Podle předběžných čísel je jasné, že v roce 2015 bude situace horší. A to musíme vzít v potaz nárůst počtu lidí v chudinských ubytovnách a další zadlužování chudých lidí. A to jsou jen ti, kteří jsou v situaci extrémního sociálního vyloučení. Pak jsou desítky tisíc domácností mimo vyloučené lokality, ale v riziku ztráty bydlení, protože jejich příjmy samy o sobě nestačí na zajištění bydlení. To ukazují i nárůsty výplaty příspěvku a doplatku na bydlení cca na dvojnásobek za poslední dva roky. Nějakou formu podpory bydlení dávkou v současné době čerpá přes 200 tisíc domácností.

Agentura realizuje také kampaň proti násilí z nenávisti, jejímž cílem má být například snížit napětí ve společnosti, a radikalizaci mladé veřejnosti skrze komunikační kampaň, která bude aktivně vyvracet dezinformace a mýty. Jak to s touto kampaní vypadá a jaké další aktivity jsou v rámci tohoto projektu plánovány?

Kampaň se postupně rozebíhá, před měsícem jsme podepsali smlouvu a máme zajištěno financování na dva roky. Má dvě hlavní části – komunikační, zejména přes nová média a sociální sítě, a vzdělávací, směrem k policistům, učitelům a místním politikům, kteří jsou často v první linii, pokud jde o kontakt s oběťmi násilí z nenávisti. A zároveň si s tím mnohdy neví rady.

Chceme veřejnost seznámit s tím, co je násilí z nenávisti. Kvůli původu, náboženství, sexuální orientaci, ale i sociální situaci je dnes napadáno – a to nejen fyzicky, ale také verbálně, stále více lidí. I šikana ve škole často může nést prvky násilí z nenávisti.

Chceme s mladými lidmi komunikovat o těchto problémech pro ně nejpřirozenější cestou – po internetu, ve volném čase, srozumitelně, obyčejně. Chceme jim pomoci, pokud se chtějí proti násilí postavit, ale neví jak, s jakými argumenty, jak obstát před vrstevníky, kteří jsou nesnášenliví.

Takzvané elity si málo berou za své podporovat mezi lidmi soudržnost a respekt. Mnozí politici stále varují tu před těmi, tu před oněmi – Romy, Muslimy, homosexuály, nepřizpůsobivými. Vymezují se proti celým skupinám, nehledí na jednotlivce, na lidi. Mluví
o nich se strašným despektem. Ale zároveň je v Česku spousta velmi důležitých iniciativ i jednotlivců, kteří pomáhají dobrému soužití, pracují na tom, aby veřejný prostor byl otevřený, a zároveň bezpečný. A s těmi v kampani spolupracujeme, jejich hlas je pro Česko životně důležitý.

 

Zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.