Systém minitendrů pomáhá i ukazuje slabá místa systému

Systém minitendrů pomáhá i ukazuje slabá místa systému

V Pardubickém a Karlovarském kraji se již více než půl roku rozvíjí systém služeb v rámci tzv. systému minitendrů, tedy systém, kdy orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD) dá vítězům veřejné zakázky (poskytovatelům sociálních služeb) poptávku po službách, které pro konkrétní rodinu potřebuje.  Minitendry již prošly stovky dětí. Podle Ministerstva práce a sociálních věcí je zřejmé, že minitendry napomáhají ke zlepšení vzájemné komunikace subjektů při práci s ohroženými dětmi a rodinami, odhalují bílá místa na mapě služeb nebo upozorňují na nedostatečné kapacity služeb. Také se ovšem ukázalo, že systém minitendrů je často zbytečně komplikovaný a nepřehledný jak pro pracovníky OSPOD, tak pro dodavatele služeb. Cílem celého systému minitendrů je definovat minimální rámec sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny s důrazem na systémovost, provázanost a návaznost služeb a jejich preventivní charakter. I na základě zkušeností z minitendrů bude vytvořen model minimální sítě služeb pro ohrožené děti a rodiny, který bude sloužit jako podklad pro vytvoření standardu pro všechny kraje na území republiky.

V rámci systému minitendrů jsou nabízeny tyto zastřešující služby:

  1. Krizový pobyt, který slouží pro děti, které se ocitly v nouzi nebo v ohrožení a u nichž se předpokládá, že dojde ke zlepšení nebo vyřešení jejich situace do tří měsíců. V Pardubickém kraji zatím na tuto službu nebyla vyhlášena žádná zakázka. Naopak v kraji Karlovarském bylo u dvou poskytovatelů zajištěno po 8 lůžkách. V oblasti krizové pomoci je na tom Karlovarský kraj přitom velmi špatně, v současné době zde funguje pouze jedno zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc a dle dostupných informací muselo odmítnout od začátku roku více jak 40 klientů.
  2. Dlouhodobý pobyt umožňující souběžný pobyt rodiče nebo jiné osoby odpovědné za výchovu dítěte s dítětem v případech obtížné životní situace. Tento typ služeb je poptáván v obou krajích. Například OSPOD v Karlovarském kraji měl v rámci této služby zájem o vysoutěžení určitého počtu bytů, kde by ohrožené rodiny s dětmi nějaký čas pobývaly a byla jim poskytnuta terénní práce, rodiče by byli podpořeni v rozvoji rodičovských kompetencí, učili by se finanční gramotnosti atd.
  3. Odborné poradenství a diagnostika, zejména v oboru psychologie, psychiatrie, psychoterapie, rodinné mediace, logopedie atd. Tyto služby jsou poptávány v obou krajích, více však v Pardubickém, kde je zájem například o rodinnou terapii, facilitaci případových konferencí či mediaci.
  4. Terénní a ambulantní služby jsou nejžádanější v rámci minitendrů. Může jít o komplexní terénní podporu pro rodiny s dětmi, nácvik rodičovských kompetencí, asistovaný styk dítěte s rodičem, příměstské tábory pro děti v evidenci OSPOD, služby rané péče nebo zavedení služby tzv. doprovázející osoby. Služba doprovázející osoby se inspiruje programem Ve dvou se to lépe táhne o. s. Lata a programem Pět P organizace Hestia. Jedná se o podporu klientů, kteří se ocitli v těžké životní situaci a potřebují kromě odborné pomoci také pozitivní sociální kontakt, mít možnost řešit své starosti ve vztahu kamarádském a v rámci bezpečného, respektujícího a podpůrného vztahu. Součástí zakázky je samotné zavedení služby vč. nastavení systému fungování do budoucna (nákup know how prostřednictvím subdodávky, supervize, školení,…).

V rámci fungování minitendrů se ukázalo, že v systému chybí sociálně aktivizační dobrovolný dlouhodobý pobyt pro děti starší 15 let jako alternativa pro ústavní pobyt. V současné době se podle pracovníků OSPOD čím dál častěji potvrzuje, že v síti služeb chybí podpůrná služba pro děti a mladistvé starší 15 let, kteří opouštějí zařízení ústavní výchovy. Největším problémem pro tyto děti a mladistvé je nedostatečný nácvik praktických dovedností pro přechod do samostatného života. Náplní dobrovolného pobytu by proto byly obdobné služby jako v Domech na půl cesty, tj. ubytování, stravování, zprostředkování kontaktu se společenským prostředím, sociálně terapeutická činnost atd.

Další službou, která se v Česku rozvíjí, jsou rodinné konference. Více se o rodinných konferencích můžete dozvědět na této stránce, kde najdete i prezentace odborníků na tyto konference. MPSV rovněž v současné době hledá koordinátory rodinných konferencí ve Středočeském, Pardubickém, Královehradeckém, Jihomoravském, Ústeckém kraji a v kraji Vysočina. Bližší informace případně poskytne Bc. Tereza Komárková na e-mailu: tereza.komarkova@mpsv.cz

Celou zprávu o minitendrech za 1. pololetí roku 2014 najdete v tomto pdf dokumentu.

Zdroj: www.pravonadetstvi.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.