Co se loni povedlo v rámci strategie ochrany práv dětí?

Co se loni povedlo v rámci strategie ochrany práv dětí?

Vláda České republiky vzala na konci června na vědomí Zprávu o plnění Národní strategie ochrany práv dětí a souvisejícího Akčního plánu za rok 2013. Zpráva shrnuje plnění jednotlivých dílčích aktivit v rámci strategie, níže jsme pro vás vybrali nejzajímavější poznatky:

  • MPSV mimo jiné realizuje vzdělávací programy pro odborníky pracující s dětmi v oblasti sociální, školství a zdravotnictví. I v tomto a následujícím roce chce v této aktivitě pokračovat, a proto budou uspořádány vzdělávací programy pro pět cílových skupin – pracovníky OSPOD (1 800 osob), pracovníky pověřené k výkonu SPOD a poskytovatele služeb pro rodiny a děti (850 osob), pracovníky spolupracujících subjektů z oblasti školství, zdravotnictví, justice, policie (850 osob), specialisty krajských úřadů (52 osob), inspektory sociálních služeb (80 osob). Tématy vzdělávání jsou například vyhodnocování situace ohroženého dítěte a jeho rodiny nebo individuální plán ochrany dítěte. Cílem vzdělávání je zavést do praxe nové metody a postupy nastavené Strategií.
  • Dalším z úkolů stanovených ve Strategii je zavedení výuky o Úmluvě o právech dítěte do školních osnov. Přestože loňská zpráva o plnění Strategie uvádí, že plnění úkolu bude zahájeno v roce 2013, aktuálně je plnění posunuto na rok 2014. Zůstává tedy stále otázkou, kdy Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy jako subjekt odpovědný za tuto aktivitu zahájí činnost směřující ke zvýšení povědomí dětí o právech, které jim dle Úmluvy náleží, a bude tak umožněna jejich participace na rozhodování o podstatných okolnostech vlastního života.
  • Početná řada aktivit obsažených ve Strategii bude realizována v rámci programu CZ04 Dítě a mládež v ohrožení, který je financován prostředky EHP. V rámci Strategie se jedná například o tyto aktivity: projekty zaměřené na zvyšování povědomí o právech dítěte mezi dětmi i dospělými, realizace srovnávacích projektů, které vyspecifikují možné přístupy a postupy pro zapojování dětí do rozhodovacích procesů (obojí bude řešit malé grantové schéma).  Významnou aktivitou, která je financována z EHP, je aktivita vedoucí k vytvoření komplexní právní úpravy péče o ohrožené děti a k podpoře rodin. V rámci této aktivity dojde k provedení analýzy stávajícího právního prostředí ochrany právě dětí, k zpracování nového zákona o podpoře rodin, náhradní rodinné péče a systému ochrany práv dětí. Na tyto aktivity bude navazovat implementace nové právní úpravy, která bude zahrnovat zpracování implementačního schématu (tzn. vznik metodik a pracovních postupů s novou právní úpravou, systém vzdělávání atd.). K implementaci nové právní úpravy by mělo dojít pravděpodobně na přelomu let 2015/2016.
  • Plněna s prodlením zůstává i další aktivita, za kterou je odpovědné MŠMT. Jedná se o legislativní ukotvení standardů kvality práce v zařízeních pro výkon ústavní a ochranné výchovy. Podle Strategie je jako termín splnění uveden leden 2013, tvorba standardů byla zadána již v roce 2012 Národnímu ústavu pro vzdělávání, avšak vyhláška upravující tyto standardy dosud vydána nebyla. Existence standardů přitom byla legislativně ukotvena již novelou zákona č. 333/2012 Sb.

Zpráva rovněž zmiňuje řadu analýz, které budou využity pro další aktivity a zlepšení situace ohrožených dětí. O nově publikovaných analýzách vás pravidelně informujeme i na našem portále.

Zdroj: www.vlada.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.