Kraje a obce mají možnost připravit transformační plány
Obce a kraje mají možnost připravit si plány transformace pobytových zařízení pro výkon ústavní výchovy. Díky podpoře z EHP fondů byla vypsána otevřená výzva v rámci programu CZ04 Ohrožené děti a mládež. Program je zaměřen na zlepšení kvality a deinstitucionalizaci péče o ohrožené děti a mládež. Kromě právě vypsané otevřené výzvy obsahuje program ještě předem definovaný projekt Ministerstva práce a sociálních věcí, který je zaměřený na vytvoření nové sjednocující právní úpravy v oblasti ochrany a podpory rodin s dětmi a náhradní rodinné péče. Třetí oblastí podpory v rámci programu CZ04 je Malé grantové schéma (MGS), které je určeno neziskovým organizacím a je zaměřeno na osvětu v rámci ochrany práv dětí a participaci dětí v rozhodovacích procesech. MGS by mělo být vyhlášeno v červenci tohoto roku.
Tyto a další informace přinesla zahajovací konference k programu CZ04, která se konala 24. června v Kaiserštejnském paláci v Praze. Na této konferenci vystoupil například velvyslanec Norského království v Praze, zástupci Ministerstva financí nebo Ministerstva práce a sociálních věcí. Záznamy ze zahajovací konference programu CZ04 najdete na této a této stránce.
Celkem je v rámci programu CZ04 alokováno necelých 4,3 milionů eur, což je přibližně 114 milionů korun. Pro první, právě vyhlášenou výzvu, je alokována částka přes 52 milionů korun.
Cílem každého projektu musí být vytvoření komplexního plánu transformace pobytové péče o děti na systém účinné a multidisciplinární sítě ambulantních a terénních preventivních a podpůrných služeb. Výzva nabízí dosti širokou škálu aktivit, které je možno financovat. Jde například o:
- Zpracování analýzy zařízení, analýzy potřeb rodin a dětí z daného regionu,
- vyhodnocení stávajících kapacit poskytovatelů služeb, zhodnocení potenciálu zařízení pro poskytování terénních a ambulantních služeb,
- zpracování a realizace individuálních vzdělávacích plánů pro zaměstnance zařízení,
- vytvoření a realizace vzdělávacích činností týkajících se transformace pro odbornou veřejnost, pro pečující osoby, rodinné příslušníky apod.,
- zpracování a realizace komunikační strategie týkající se důvodu transformačního procesu.
Podstatnou podmínkou přidělení grantu je snížení kapacity zařízení nejméně o polovinu a využití zbývající pobytové kapacity primárně pro služby, které dítěti umožní setrvat s rodiči nebo jinými blízkými osobami. Součástí plánu by však měl být i výhled dalšího omezování pobytové kapacity, resp. definice účelu využití zbývající lůžkové kapacity.
Další důležitou podmínkou je počet zapojených zařízení. Transformační plány musejí zahrnovat všechna zařízení zřizovaná žadatelem, je-li jím obec, a nejméně tři, je-li jejich zřizovatelem kraj.
V rámci této výzvy byla publikována i podrobná a velmi užitečná metodika zpracování plánů transformace pobytových zařízení v oblasti péče o ohrožené děti. Metodika mimo jiné uvádí pět hlavních změn, které je třeba podle Delapa provést pro omezování pobytové péče:
- Zvýšení politické vůle k provedení změn, a to pomocí strategií, jako je získávání veřejné podpory pro deinstitucionalizaci, prokázání efektivity alternativních forem péče.
- Je nezbytné změnu řádně naplánovat a financovat včetně investic do systémů dětské péče a ochrany dětí obecně.
- Zabývat se základními příčinami, které vedou ke ztrátě rodičovské péče.
- Zavést řádnou regulaci a řízení pobytové péče, aby bylo zajištěno, že další finance a úsilí půjdou jen do skutečně potřebných zařízení, zavést vhodné systémy k zajištění toho, že do pobytové péče budou přicházet pouze ty děti, které tento druh péče potřebují.
- Vytvořit další formy péče, jako je například péče pěstounská, aby pobytová služba byla jen jednou z mnoha možností při zabezpečení dětí bez rodičovské péče.
Představiteli Ministerstva práce a sociálních věcí bylo opakovaně zdůrazněno, že transformace pobytových zařízení neznamená jejich konec v České republice. Je však nutné, aby tento segment služeb (stejně jako ostatní složky systému) prošel významnými změnami. Je nepochybné, že pro některé děti bude služba pobytové péče i nadále vhodnou alternativou. Stejně tak deinstitucionalizace péče zásadně neznamená, že je dítě zbavováno odborné podpory a pomoci. Tyto služby jsou oproti ústavnímu systému klientovi „doručovány“ a na základě individuálního plánu poskytovány v přirozeném (rodinném) prostředí. Je tak eliminován hlavní negativní faktor, který představují fatální mnohdy trvalé dopady ústavní péče na vývoj dítěte.
Všechny další důležité informace k výzvě najdete na této stránce.
Zdroj informací: http://www.eeagrants.cz