Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Ombudsman: Kolizní opatrovník má mít právo nahlížet do spisu
Veřejný ochránce práv zjistil v rámci své činnosti systémový nedostatek týkající se přístupu advokáta do spisové dokumentace dítěte vedené orgánem sociálně – právní ochrany dětí. I v případě, že kolizním opatrovníkem dítěte není stanoven orgán sociálně – právní ochrany dětí, ale např. advokát, nemá dle současného výkladu zákona Ministerstvem práce a sociálních věcí přístup do spisu vedeného o dítěti. Tento postup považuje ombudsman za natolik alarmující, že žádá změnu zákona.
Podle zákona o sociálně – právní ochraně dětí mohou do spisové dokumentace dítěte vedené orgánem sociálně – právní ochrany dětí nahlížet jen rodiče, jiná osoba odpovědná za výchovu dítěte nebo jejich zástupci na základě písemně udělené plné moci. Podle ombudsmana tato úprava nepříznivě dopadá na advokáty či další třetí osoby (například zaměstnance neziskových organizací), ustanovené soudem opatrovníkem nezletilého v řízeních ve věcech péče soudu o nezletilé. Ombudsman je toho názoru, že pokud má být naplněn účel uvedeného opatření a posílena procesní práva nezletilého, musí být koliznímu opatrovníkovi vytvořeny předpoklady pro efektivní ochranu práv zastoupeného včetně možnosti nahlédnout do spisové dokumentace vedené o dítěti orgánem sociálně – právní ochrany dětí. V opačném případě se kolizní opatrovník, a tedy i dítě de facto dostává do nerovného procesního postavení oproti dalším účastníkům soudního řízení.
Veřejný ochránce práv s ohledem na výše uvedené doporučuje Poslanecké sněmovně, aby novelizovala zákon o sociálně – právní ochraně dětí v tom smyslu, že by mělo dojít k rozšíření osob, které mohou nahlížet do spisu, o kolizního opatrovníka dítěte.
Zdroj: www.ochrance.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.