Macela: Je třeba přesměrovat finance směrem k prevenci

Macela: Je třeba přesměrovat finance směrem k prevenci

Jak jsme vás již na webu Čí je dítě? informovali, na začátku října byla na půdě Stálé komise pro rodinu a rovné příležitosti Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky představena Národní strategie ochrany práv dětí (Strategie), která se opírá o doporučení Výboru OSN pro práva dítěte, ale i o další mezinárodní dokumenty.

Strategie si klade za cíl vytvořit takové legislativní prostředí, které by bylo již plně v souladu s Úmluvou o právech dítěte. Tomuto cílovému stavu má napomoci i zákon o podpoře rodin, náhradní rodinné péče a systému péče o ohrožené děti, který by měl začít platit v roce 2014. Tento zákon je třeba přijmout i proto, že Česká republika je jednou z mála zemí, která dává tříleté děti do ústavů, a která nemá sjednocený systém péče o ohrožené děti.

Strategie bude rozpracována do, v Česku stále oblíbenějších, tříletých akčních plánů, aby každý resort měl jasný úkol a termín plnění. Podle Miloslava Macely, ředitele odboru rodiny a dávkových systémů Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) je cílem Strategie, aby všichni pracovali v duchu Úmluvy o právech dítěte.

Strategie by měla obsahovat tyto okruhy:

  • zjišťování potřeb dětí a jejich aktivní participace
  • nediskriminace - vyrovnávání příležitostí pro děti a mladé lidí ze sociálně znevýhodněných prostředí
  • podpora pozitivního rodičovství
  • vytvoření a zpřístupnění služeb a podpory rodinám a dětem
  • alternativní péče, podpora náhradní rodinné péče

Podle Macely bude třeba sjednotit systém, přesunout kompetence a nastavit legislativní podmínky, a proto je komplexní právní úprava žádoucí. Důležitou je také otázka kvality práce a vzdělávání pracovníků v terénu. Na základě zpracované Strategie by mělo dojít k přesměrování finančních zdrojů, změně práce například orgánů sociálně-právní ochrany dětí nebo soudců.

V diskuzi s členy Komise ředitel Macela uvedl, že současné problémy vyplývají z tradice nynějšího systému, kdy alokace zdrojů je v poměru 55 % ústavní péče, 15 % práce OSPOD, 20% náhradní rodinná péče a jen 10 % finančních prostředků jde na preventivní práci v rodinách. Tok těchto zdrojů bude třeba přesměrovat a zaměstnance přesunout do terénu.

 

Zdroj informací: www.psp.cz

Zdroj fotografie: www.sxc.hu

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.