Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Stanovisko k rozhodování o umisťování do ZDVOPu
Expertní skupina Ministerstva spravedlnosti, která je složena například z odborníků z akademické obce, členů Legislativní rady vlády nebo zástupců soudů zpracovala výkladové stanovisko k rozhodování o umístění a pobytu dítěte v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Předmětem výkladu přitom byla jednak otázka aplikace nové právní úpravy na situaci dětí, které byly v zařízení umístěny již v minulém roce, jednak otázka možnosti prodloužení pobytu v zařízení nad zákonem stanovenou lhůtu.
Expertní skupina došla k závěru, že soudy mohou za podmínek stanovených zákonem (zejména § 971 a násl. Zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku) svěřit dítě do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc na dobu šesti měsíců pouze tehdy, bude-li takové řízení zahájeno a ukončeno v roce 2014. Děti, které v zařízení již pobývaly, se tedy vlivem nové úpravy nemusí přesouvat do jiného typu péče. Soudy rovněž mohou rozhodnout o umístění dítěte do téhož zařízení i po uplynutí šestiměsíční lhůty, pokud to vyžaduje zájem dítěte. „Může se např. jednat o případy, kdy o dalším osudu dítěte je již rozhodováno v soudním řízení, které doposud neskončilo (stabilita výchovného prostředí, přičemž je zřejmé, že pro dítě je hledáno náhradní rodinné prostředí, případně že je patrné, že v dohledné době se bude moci dítě vrátit zpět do původní rodiny),“ píše se ve výkladovém stanovisku.
Zdroj informací: www.justice.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.