Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Rozum a Cit shrnuje roční zkušenosti s novelou ZSPOD
Jeden ze subjektů oceněných redakční radou tohoto portálu v rámci Příkladů dobré praxe – občanské sdružení Rozum a Cit - se s námi podělil o své roční zkušenosti s novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Díky novele ZSPOD došlo podle ředitelky Rozumu a Citu Mgr. Jaroslavy Málikové k mnoha pozitivním změnám i v oblasti pěstounské péče. „Převratná je zejména skutečnost, kdy stát podporuje pěstounské rodiny natolik, že nemůže být v České republice pěstounská rodina, kterou by nikdo nedoprovázel,“ doplňuje Mgr. Jaroslava Máliková.
Rozum a Cit jako jeden z poskytovatelů služeb pro náhradní rodiny mohl díky podpoře státu rozšířit nabízené služby, a proto mohl uzavřít dohodu o výkonu pěstounské péče se 164 pěstounskými rodinami, ve kterých bylo umístěno 318 dětí. Pracovníci organizace, mezi kterými jsou například sociální pracovníci, terapeuti nebo speciální pedagogové, rodinám věnovali přes deset tisíc hodin přímé péče. Rozum a Cit poskytoval své služby rovněž sedmi pěstounským rodinám na přechodnou dobu. Část svého života v nich strávilo 14 dětí, z nich 4 se vrátily do své biologické rodiny.
Celé znění tiskové zprávy najdete ZDE.
Zdroj informací: www.rozumacit.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.