Pěstounská péče v novém občanském zákoníku
Pěstounskou péči, jako jednu z forem náhradní péče o dítě, najdeme upravenou v novém občanském zákoníku (dále jen „NOZ“) v § 958 a násl. Stejně jako zákon o rodině definuje i nová soukromoprávní úprava pěstounství jako osobní péči o dítě třetí osobou. Rovněž platí, že účelem pěstounské péče není přijetí cizího dítěte za své, tzn. že nedochází ke změně statusu dítěte a zákonnými zástupci dítěte zůstávají biologičtí rodiče.
PRÁVO POŽADOVAT DÍTĚ ZPĚT
NOZ upravuje délku trvání pěstounské péče, a to tak že o pěstounské péči může soud rozhodnout na dobu, po kterou trvá překážka (např. po dobu pobytu rodiče dítěte v léčebně) bránící rodičům v osobní péči o dítě. Novým ustanovením je rovněž právo biologického rodiče požadovat dítě zpět do své osobní péče za předpokladu, že to bude v souladu se zájmy dítěte. Tímto ustanovením tvůrci NOZ reagovali na judikaturu Evropského soudu pro lidská práva, která se týká ochrany rodinného života (např. rozhodnutí Kutzner versus Německo).
BIOLOGICKÝ RODIČ = ZÁKONNÝ ZÁSTUPCE S VYŽIVOVACÍ POVINNOSTÍ
Stejně jako doposud zůstalo upraveno, že biologičtí rodiče zůstávají zákonnými zástupci svého dítěte, a mají tak právo rozhodovat o podstatných záležitostech, které se týkají dítěte (např. o volbě povolání, důležitém lékařském zákroku apod.), nebo třeba spravovat jeho jmění. Ani v oblasti vyživovací povinnosti nepřinesl NOZ žádné výraznější změny, tzn. že vyživovací povinnost rodičů k dětem svěřeným do pěstounské péče nezaniká a soud například může rozhodnout o způsobu hospodaření s výživným.
PĚSTOUN MUSÍ MÍT BYDLIŠTĚ V ČESKÉ REPUBLICE
NOZ nově požaduje po pěstounovi, aby měl bydliště na území České republiky. Podle důvodové zprávy tento požadavek byl do zákona vtělen kvůli tomu, aby nedocházelo ke zneužívání institutu pěstounské péče a zamezilo se její komercionalizaci a obchodu s dětmi. Je to i z toho důvodu, že rodič zůstává právně spojen se svým dítětem a předpokládá se styk s rodičem a návrat do přirozené rodiny po odpadnutí překážek, a proto nelze připustit, aby bylo mezi dítětem a rodičem i několik stovek či tisíců kilometrů.
O PŘEDPĚSTOUNSKÉ PÉČI ROZHODUJE SOUD
NOZ upravuje rovněž možnost svěřit dítě do předpěstounské péče, jejímž účelem je navázání kontaktů mezi zájemcem o pěstounskou péči a dítětem. Nově toto rozhodnutí bude činit soud a nad průběhem a úspěšností předpěstounské péče bude vykonávat dohled. Délku předpěstounské péče bude soud určovat s ohledem na potřeby a specifika dítěte.
POSÍLENÍ POSTAVENÍ DÍTĚTE
Bez větších zásadních změn zůstala i oblast práv a povinností pěstouna. Stejně jako doposud vykonává pěstoun při výchově dítěte přiměřeně povinnosti a práva rodičů, je povinen a oprávněn rozhodnout jen o běžných záležitostech dítěte. Pěstoun má také dle § 966 odst. 2 NOZ povinnost informovat rodiče dítěte o jeho podstatných záležitostech.
UDRŽOVÁNÍ SOUNÁLEŽITOSTI S PŮVODNÍ RODINOU
Pěstoun má také uzákoněnu povinnost udržovat, rozvíjet a prohlubovat sounáležitost dítěte s jeho rodiči, dalšími příbuzným a osobami dítěti blízkými.
Podstatným ustanovením, které posiluje participační právo dítěte na situacích, které se ho bezprostředně týkají, je § 969, který říká, že dojde-li k podstatné změně poměrů nebo k neshodě mezi rodiči a pěstounem v podstatné záležitosti týkající se dítěte, může dítě, rodič nebo pěstoun navrhnout soudu změnu práv a povinností, zrušení pěstounské péče nebo jiné rozhodnutí. Toto ustanovení podle důvodové zprávy zdůrazňuje skutečnost, že dítě je aktivním subjektem.
Čtěte také:
Osvojení v novém občanském zákoníku, díl druhý
Osvojení v novém občanském zákoníku, díl první
Zdroje informací: obcanskyzakonik.justice.cz, důvodová zpráva k zákonu č. 89/2012 Sb., zákon č. 89/2012 Sb., zdroj fotografie: www.pixmac.cz