ČR opět porušilo mezinárodní závazky
Česká republika prohrála další spor u Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) ve Štrasburku. Tentokrát stěžovatel - pan Bergmann - namítal zejména porušení svého práva na respektování rodinného života podle čl. 8 Evropské úmluvy o lidských právech. ESLP mu dal za pravdu, a to z toho důvodu, že státní orgány nepřijaly dostatečná opatření potřebná pro umožnění jeho styku s nezletilým dítětem, které bylo po rozvodu rodičů svěřeno do výchovy matce. Stát musí zaplatit stěžovateli deset tisíc Eur jako náhradu utrpěné nemajetkové újmy.
ESLP rozhodoval na základě těchto skutečností: manželství stěžovatele, během kterého se narodil syn, bylo po krátké době rozvedeno. Soud svěřil nezletilé dítě do péče matky, která však bojkotovala realizaci styku stěžovatele s dítětem, proto se stěžovatel rozhodl obrátit na soud, aby zakročil proti odmítavému postoji matky, který komplikoval styk stěžovatele se synem. Soud tedy vydal předběžné opatření, kterým upravil následný styk stěžovatele se synem. Matka toto předběžné opatření přesto nerespektovala, a tak jí soud uložil pokutu. Matka se proti tomuto odvolala a odvolací soud ji dal za pravdu a zrušil jak předběžné opatření, tak i pokutu. Soud prvního stupně na základě aktualizovaného znaleckého posudku (první posudek byl zpracován po několikaleté izolaci stěžovatele od jeho dítěte a znalec v něm tvrdil, že styk byl podle nich problematický a ohrožoval psychický vývoj dítěte z důvodu konfliktního vztahu mezi oběma rodiči) styk stěžovatele s dítětem opět upravil, odvolací soud nicméně jeho rozsudek zrušil a styk stěžovatele s dítětem zakázal. Stěžovatel se následně neúspěšně obrátil na Ústavní soud, proto se rozhodl obrátit na ESLP, před kterým namítal to, že státní orgány nepřijaly dostatečná opatření potřebná pro umožnění jeho styku s nezletilým dítětem.
ESLP v prvé řadě uvedl, že výkonu styku stěžovatele s nezletilým bránila neustále matka, přičemž výchovné schopnosti stěžovatele podle aktualizovaného posudku nebyly nikterak zpochybněny. Podle ESLP byl hlavním problémem realizace styků vzájemný nepřátelský postoj rodičů.
ESLP také velmi důrazně kritizoval soudy a orgány péče o dítě, které ve výše uvedené situaci nepřijaly prakticky žádná opatření, která by směřovala k obnovení vztahu stěžovatele dítětem, a to např. nenařídili dohled nad výchovou nezletilého nebo neuložily rodičům využít pomoc odborného poradenského zařízení.
ESLP také znovu také připomněl, že nedostatek spolupráce mezi rodiči nezbavuje příslušné orgány povinnosti uplatnit všechny prostředky k zachování rodinné vazby mezi rodičem a dítětem.
Zdroj informací: www.justice.cz
Zdroj fotografie: www.sxc.hu