Osvojení v novém občanském zákoníku, díl první

Osvojení v novém občanském zákoníku, díl první

Společně s Novým rokem je tu i nová úprava soukromého práva. Ve středu 1. ledna 2014 nabyl účinnosti zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“) a další související zákony. Na portálu Čí je dítě? se v několika následujících příspěvcích dozvíte o těch nejdůležitějších změnách v oblasti náhradní péče o děti.  V dnešním příspěvku to bude úvod do problematiky osvojení nezletilého, které najdeme upravené v § 794 a násl. NOZ. NOZ se vydal v této oblasti cestou posílení ochrany osvojovaného dítěte a zdůraznění jeho zájmů v celém procesu osvojení.

OSVOJENÍ JE RODIČOVSTVÍ, NE NAHRADNÍ RODINÁ PÉČE

Nový občanský zákoník nechápe osvojení nezletilého (tj. přijetí cizí osoby za vlastní) jako formu náhradní rodinné péče, a to z toho důvodu, že - a právě na rozdíl od všech institutů náhradní péče - jde o záležitost statusovou, kdy rozhodnutí soudu změní veškeré poměry mezi biologickým rodičem, dítětem a osvojiteli. Jak uvádí i webové stránky obcanskyzakonik.justice.cz, jde o formu rodičovství.

ZBAVENÍ RODIČOVSKÉ ODPOVĚDNOSTI NEZNAMENÁ AUTOMATICKY ZBAVENÍ RODIČE PRÁVA DÁT SOUHLAS K OSVOJENÍ

Je důležité zmínit, že právo rodiče dát souhlas k osvojení je jeho osobním právem. Jedná se o právo svého druhu, a proto je třeba na něj takto nahlížet. Právo dát souhlas k osvojení není součástí práv a povinností, která obsahuje rodičovská odpovědnost. Potvrzuje to například znění § 873 NOZ, které říká, že zbaví-li soud rodiče rodičovské odpovědnosti, může zároveň rozhodnout, že jej zbavuje všech nebo některých povinností a práv stanovených v § 856, především práva dát souhlas k osvojení.

Nový občanský zákoník

NOZ DOPORUČUJE MINIMÁLNÍ VĚKOVÝ ROZDÍL MEZI DÍTĚTEM A NOVÝM RODIČEM

NOZ například upravuje minimální věkový rozdíl mezi osvojitelem a osvojovaným dítětem. Rozdíl by neměl být, až na výjimky, menší než 16 let. Do konce prosince platný zákon o rodině uváděl pouze, že mezi osvojitelem a osvojencem musí být přiměřený věkový rozdíl.

OSVOJOVANÉ DÍTĚ MŮŽE ZÁSADNÍM ZPŮSOBEM OVLIVŇOVAT OSVOJOVACÍ PROCES

Velmi podstatnou změnou, která posiluje participační právo dítěte, je zakotvení souhlasu dítěte k osvojení, pokud dosáhlo minimálně věku 12 let. Doposud bylo třeba souhlasu dítěte tehdy, bylo-li dítě schopno posoudit dosah osvojení. NOZ se tak snaží reflektovat praxi osvojování dětí nízkého věku a snahu zjistit případně existující názor dítěte. Tento souhlas bude nutno vyslovit osobně či prostřednictvím opatrovníka, a to podle toho, zda dítě již překročilo věkovou hranici 12 let.

 

Zdroje informací: obcanskyzakonik.justice.cz, důvodová zpráva k zákonu č. 89/2012 Sb., zákon č. 89/2012 Sb., zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.