Asociace náhradní výchovy představila dokument Vize 2030

Asociace náhradní výchovy představila dokument Vize 2030

Asociace náhradní výchovy představila 12. prosince na poradě Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy svůj programový dokument s názvem „Vize 2030“, který vychází z podkladů získaných od ředitelů ústavních zařízení a který se opírá o zkušenosti a poznatky z jednání s odbornou veřejností, příslušnými ministerstvy a z vlastních osobních poznání a prožitků členů asociace. Dokument nabízí pohled asociace, jak by měla zařízení pro výkon ústavní a ochranné výchovy vypadat za 17 let.

Podle asociace by například zařízení měla odpovídat tomu, jak dítě chápe kolektiv, a proto by kapacita zařízení neměla přesahovat 30-32 dětí v 5 rodinných skupinách. „Je nutné preferovat ve struktuře zařízení malé ubytovací jednotky (byty, rodinné domky) v lokalitách odpovídajících celým spektrem sídelní struktuře ČR při zachování pestrosti město – venkov,“ stojí v materiálu asociace.

Asociace je rovněž přesvědčena o potřebě zachování historického specifika v podobě provázané celorepublikové sítě zařízení, která se osvědčila v praxi a i v řadách odborné veřejnosti v ČR i ve světě a je velmi ceněnou devizou systému péče o ohrožené děti. Nezastupitelnou úlohou je podle ANV zachování diagnostických ústavů, které mají velmi specifické funkce. ANV chce otevřít zařízení pro naplňování potřeb některých dětí, a proto by podle ní bylo vhodné vrátit se ve vybraných zařízeních k možnostem internátních pobytů.

Vize 2030 také pojednává například o spolupráci zařízení s rodinou umístěného dítěte. V této oblasti ANV navrhuje v případě, kdy rodina dlouhodobě nespolupracuje, aby došlo k posílení pravomocí a kompetencí zařízení. Dokument se také věnuje lidským zdrojům v zařízeních. ANV doporučuje legislativně zakotvit možnost tzv. „létajících odborníků“ – moped, psycholog atd., jejichž služeb by využívalo více zařízení v regionu.

Celý dokument ke stažení ZDE.

Zdroj: Asociace náhradní výchovy – dokument Vize 2030

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.