Připomínáme si výročí Úmluvy o právech dítěte

Připomínáme si výročí Úmluvy o právech dítěte

Před 24 lety, 20. listopadu 1989, byla v New Yorku přijata Úmluva o právech dítěte. Ta mimo jiné zaručuje každému dítěti právo na výchovu v rodinném prostředí. Právě porušování tohoto práva je České republice v souvislosti s vysokým počtem dětí v ústavních zařízeních často a opakovaně vytýkáno. Výbor pro práva dítěte Organizace spojených národů, který kontroluje dodržování Úmluvy, kritizuje ve vztahu k ČR nedostatek preventivních služeb, které by pomáhaly předcházet umisťování dětí do ústavních zařízení.

Úmluva v článku 3 deklaruje, že zájem dítěte musí být předním hlediskem při jakékoli činnosti týkající se dětí, ať už uskutečňované veřejnými nebo soukromými zařízeními sociální péče, správními nebo zákonodárnými orgány. „Pokud jde o naše téma, nejlepší zájem dítěte může být úspěšně hledán a hájen pouze těmi, kdo skutečně věří v dětská práva, včetně práva dítěte vyjádřit se ke svému zájmu. Aby odpovědností obtěžkaný dospělý (úřední orgán, sociální pracovník, pedagog, psycholog atd.) mohl dobře rozhodnout o věcech či jednat v nejlepším zájmu dítěte, musí jej nejdříve nechat vyjádřit se a jeho názor respektovat. Důležité je poznamenat, že se jedná o právo, nikoliv o povinnost a dítě nemůže být nuceno vyjádřit svůj názor,“ uvádí ve svém příspěvku publikovaném na tomto webu například sociolog a terapeut Mgr. Igor Nosál, Ph.D., jehož celý příspěvek na téma Zájem dítěte a péče o ohrožené děti si můžete přečíst ZDE.

O Úmluvě se ve svém příspěvku zmiňuje i advokát Mgr. David Strupek, který říká, že k zásadní změně ve vnímání lidských práv došlo po přijetí Listiny základních práv a svobod a po přistoupení k řadě mezinárodních dohod, jako je například právě Úmluva o právech dítěte. „Právo dítěte na společný život s rodiči se tak dočkalo ochrany ústavněprávní úrovně, která má přednost před zákonem. To mimo jiné znamenalo, že kritéria pro zásah do těchto základních práv byly oprávněny posoudit a přezkoumat tak vysoké instance jako Ústavní soud nebo právě Evropský soud pro lidská práva,“ dodává Mgr. Strupek, jehož příspěvek najdete ZDE.

Výročí přijetí Úmluvy, a také Světový den prevence týrání a zneužívání dětí, který se konal včera, si lze připomenout i filmovou přehlídkou s názvem Odvrácená strana dětství, kterou pořádá Dětské krizové centrum. Jedná se o promítání filmů, jejichž ústředním motivem je problematika ohrožených, týraných, zneužívaných a zanedbávaných dětí a celkově všemu, co nekoresponduje s obecnou představou, že dětství je nejšťastnějším obdobím v lidském životě. V pražském kině Atlas můžeme vidět od 18 hodin například dánské psychologické drama Hon nebo od 20 hod švédské drama Submarino, které pojednává o Nickovi a jeho mladším bratrovi, kteří se společně protloukají životem, který poznamená nešťastná událost. Více informací na webových stránkách Dětského krizového centra.

Problematice ochrany dítěte před sexuálním zneužíváním se věnuje například i kniha Jocelyne Robertové s názvem Nenech si to líbit, kterou v letošním roce vydalo nakladatelství Portál. Protože se přibližně každé páté dítě stane obětí sexuálního násilí, včetně sexuálního zneužívání, rozhodla se i Rada Evropy v této oblasti podniknout některé kroky. Jedním z nich je webový portál www.tadysenedotykej.org, který je jakýmsi jednoduchým průvodcem, s jehož pomocí mohou rodiče dětem vysvětlit, kde by se jich ostatní neměli dotýkat, jak reagovat na sexuální zneužívání a kde hledat pomoc.

Zdroj informací: www.dkc.cz, www.tadysenedotykej.cz, www.vlada.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.