Ombudsman: Systém péče o děti je o ústavech, ne o rodině

Ombudsman: Systém péče o děti je o ústavech, ne o rodině

Veřejný ochránce práv JUDr. Pavel Varvařovský opět kritizuje systém péče o ohrožené děti. Podle něj je komplikovaný a péče je příliš institucionalizovaná. „Chybí preventivní péče, práce s rodinou, užší spolupráce s orgány sociálně-právní ochrany dětí a sociální služby,“ doplňuje JUDr. Varvařovský. K těmto závěrům ombudsman došel na základě systematických návštěv v kojeneckých ústavech, dětských domovech, diagnostických ústavech, střediscích výchovné péče a dětských psychiatrických nemocnicnicích, které provedl v předešlých dvou letech. Ombudsman nyní cíleně oslovuje ministerstva a krajské úřady s konkrétními doporučeními. Jejich realizace by měla vést ke zlepšení situace dětí. „Některá doporučení jsou realizovatelná ihned a spočívají ve změně metodiky práce, v užší spolupráci s orgány sociálně-právní ochrany dětí a ve spolupráci s rodinami dětí. Jiná doporučení se naopak neobejdou bez legislativních změn a bez zajištění dostatku finančních prostředků,“ dodal JUDr. Varvařovský i s vědomím toho, že současná rozpočtová situace není ideální. Přesto je přesvědčen, že by společnost neměla rezignovat na péči o budoucí generace.

Ombudsman se ve svém vyjádření na www.ochrance.cz opětovně vrací k péči poskytované v kojeneckých ústavech.  Během návštěv těchto zařízení pracovníci jeho kanceláře analyzovali čtyři sta spisů dětí a zjistili, že 72 % dětí pobývalo v navštívených zařízeních déle než půl roku. „Tento fakt považuji za závažný neúspěch sociálně-právní ochrany dětí v České republice. Systém tak negativně zasahuje do práva dítěte na život v rodinném prostředí,“ řekl JUDr. Varvařovský. Podle něj je důvodem pro dlouhodobý pobyt dětí v kojeneckých zařízeních například nedostatečná sociální práce s biologickou rodinou, nedostatek sociálních služeb, absence sociálního bydlení nebo nedostatek pěstounských rodin.

Ombudsman také není spokojen s vysokým počtem dětí na jednu pečující osobu. V navštívených zařízeních byl tento poměr více než čtyři děti na jednu pečující osobu. Podle ombudsmana tak dochází k odosobnění péče a k nedostatku fyzického kontaktu s dítětem. „Péče o děti je tak rázu hromadného, nikoli individuálního, a soustředí se spíše na poskytování zdravotně-ošetřovatelské služby,“ dodává JUDr. Varvařovský.

Veřejný ochránce práv Ministerstvu práce a sociálních věcí například doporučuje zajistit dostatek finančních prostředků pro terénní a ambulantní služby pro děti a rodiny. MPSV by také mělo metodicky vést orgány sociálně-právní ochrany dětí tak, aby vždy zjišťovaly názor dítěte, pokud je rozhodováno o věcech, které se ho týkají, a v případě řízení hájily jeho právo být slyšeno, aby aktivně napomáhaly udržování kontaktu dítěte umístěného v ústavní péči s osobami blízkými, včetně sourozenců, aby principiálně každé dítě s nařízenou ústavní výchovou zařazovaly do evidence dětí určených pro náhradní rodinnou péči a aby žadatelům o pěstounskou péči důkladně vysvětlovaly podstatu tohoto institutu a zdůrazňovaly, že je nutné zachovat a rozvíjet vztahy s biologickou rodinou.

Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy veřejný ochránce práv doporučuje zahájit transformaci velkokapacitních zařízení na zařízení rodinného typu, která budou začleněna v běžné zástavbě města. Dále doporučuje zajistit dostupnost preventivně výchovné péče ve formě ambulantní, celodenní, internátní i terénní v rámci celé České republiky do konce roku 2014. Ombudsman také doporučuje bezodkladně předložit návrh vyhlášky, která stanoví standardy kvality pro výkon ústavní a ochranné výchovy a preventivně výchovné péče.

Zdravotnickému resortu ombudsman doporučuje, aby zřizovatel dětských domovů pro děti do tří let věku (tzv. kojeneckých ústavů) zajistil dostatečný počet personálu a jeho odbornost v přímé práci u dětí, aby péče odpovídala specifickým potřebám dětí a jejich rodičů a neměla odosobněný ráz jako dosud. Ombudsman se také široce věnuje dětské psychiatrické péči. V této oblasti žádá od ministerstva představit návrhy opatření ke zvýšení počtu pedopsychiatrů. Ombudsman by také rád znal návrhy opatření k zajištění dostatečného a rovnoměrného územního pokrytí ČR ambulantní i lůžkovou pedopsychiatrickou péči.

Všechna doporučení najdete na této stránce.

Zdroj: www.ochrance.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.