Shrnutí dosavadních aktivit MPSV v rámci evropského projektu

Shrnutí dosavadních aktivit MPSV v rámci evropského projektu

Jak jsme Vás již několikrát na těchto stránkách informovali, Ministerstvo práce a sociálních věcí realizuje od července loňského roku individuální projekt s názvem Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a rodiny, na který je alokována částka necelých 219 miliónů korun. Hlavním cílem projektu je komplexní systémová změna zajišťování péče o rodiny a děti ohrožené sociálním vyloučením, sociálně vyloučené nebo ty, na něž se zaměřuje sociálně-právní ochrana. V tomto příspěvku Vám shrnujeme dosavadní průběh a aktivity projektu.

První aktivitou je sociodemografická analýza, která probíhala u cca 250 orgánů sociálně – právní ochrany dětí v obcích s rozšířenou působností a v příslušných částech statutárních měst. Analýza je zaměřena na problematické sociální jevy a indikátory ohrožení cílové skupiny dětí, mládeže a mladých dospělých. V rámci analýzy byly analyzovány různé indikátory ohrožení (sociální vyloučení z důvodu chudoby, příslušnosti k národnostní či etnické menšině atd.). Jedním z výstupů by měla být i mapa ohrožení – grafické zpracování zanalyzovaných dat. Podle dostupných informací by tato analýza měla být zveřejněna na stránkách MPSV.

Vzhledem k zavedení standardů kvality sociálně – právní ochrany dětí pro OSPODy a pověřené osoby počítá individuální projekt MPSV i s touto klíčovou aktivitou jejich implementace. Ad hoc ustanovené týmy proto ke standardům připravují Manuál popisu a implementace standardů kvality. Cílem standardizace je vytvoření efektivního a transparentního systému práce s ohroženými dětmi a rodinami, sjednocení přístupů, terminologie a metod práce a to jak v činnosti orgánů sociálně-právní ochrany, tak poskytovatelů všech typů služeb. Zároveň vybraní inspektoři sociálních služeb připravují pracovní verzi manuálů kontroly a hodnocení systému inspekcí a hodnocení standardů, které budou pilotovány v posledním čtvrtletí tohoto roku. Konečná podoba standardů se promítne do podoby prováděcí vyhlášky k zákonu č. 359/1999 Sb., o sociálně-právní ochraně dětí, a do navazujících metodických materiálů MPSV

V rámci klíčové aktivity 03 – vyhodnocovací rámec a individuální plán ochrany dětí plánuje MPSV na podzim tohoto roku proškolit další skupiny odborníků pro tuto oblast (pravděpodobně dvě školení, každé pro cca 15 účastníků). Školení by zajišťovali zahraniční lektoři ze zemí, které mají s vyhodnocováním či individuálními plány dlouhodobou zkušenost. Těmito zeměmi jsou například Skotsko nebo Anglie.

Další důležitou aktivitou projektu je rozvoj sítě služeb pro ohrožené rodiny s dětmi. V současné době jsou zveřejněny veřejné zakázky na poskytování služeb v Pardubickém a Karlovarském kraji. V plném proudu je i rozvoj náhradní rodinné péče. Výstupem aktivity bude vytvořený model sítě služeb včetně způsobu jejich koordinace, metodického vedení, financování, monitoringu kvality a efektivity a zpracované metodické materiály (publikace) pro činnost služeb a fungování sítě služeb.

Dvacítka budoucích lektorů systému PRIDE (systém pro nábor, výběr, přípravu a doprovázení náhradních rodin) prošla prvním školicím blokem, dalších pět bude následovat do konce roku. Budoucí lektory školí dva zahraniční lektoři (více zde)

S projektem souvisí také následující aktuality:

ROZHOVOR - Mgr. Miklušáková (MPSV) o evropském projektu k transformaci systému péče o děti

Seminář na téma PRIDE seznámil přítomné se základy programu

Jaké aktivity můžeme letos čekat v rámci Národní strategie?

Téměř všechny aktivity Akčního plánu jsou plněny

MPSV plánuje Průvodce vyhodnocování situace dítěte

 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.