MPSV:V pěstounské péči bylo v roce 2012 přes 7,5 tisíce dětí
Podle aktuálně zveřejněných statistik Ministerstva práce a sociálních věcí bylo k 31. 12. 2012 v pěstounské péči celkem 7.651 dětí. Z toho na přechodnou dobu jich bylo 29. V ostatních formách náhradní rodinné péče, které zahrnují poručenství s osobní péčí poručníka nebo výchovu dítěte jinou fyzickou osobou než rodičem dítěte, bylo celkem 7.847 dětí.
V roce 2012 bylo do pěstounské péče umístěno 1.622 dětí, z toho 41 do pěstounské péče na přechodnou dobu. Necelá 4 % umístěných dětí byly děti se zdravotním postižením.
Za první tři měsíce letošního roku stihly krajské úřady umístit do náhradních rodin už kolem 500 dětí. Podle Miloslava Macely z Ministerstva práce a sociálních věcí je to i tím, že stát začal více podporovat zájemce o náhradní rodinnou péči. Nově mají ze zákona všichni pěstouni nárok na řadu služeb (jaké služby neziskové organizace nabízejí, se můžete dočíst v našem tématu: Služby pro náhradní rodiny II).
Počet pěstounů ke konci minulého roku byl 10.188, mezi nimi bylo necelých 5.000 prarodičů dítěte a přes 1.600 jiných příbuzných. Cizích osob, které pečují o dítě, bylo tedy jen necelých 3.500.
Vzhledem k počtu svěřených dětí do pěstounské péče převažují rodiny, které mají v péči jedno nebo dvě děti. Existují však i rodiny, které mají v pěstounské péči sedm a více dětí.
Statistika se také zabývá žadateli o náhradní rodinnou péči. Během roku 2012 bylo podáno 729 žádostí o osvojení a 1.152 žádostí o pěstounskou péči (většinou žadatelů byly cizí osoby k dítěti). Počet nevyřízených žádostí o osvojení se podařilo v loňském roce snížit, počet nevyřízených žádostí o pěstounskou péči naopak vzrostl.
Kromě náhradní rodinné péče přináší statistika i čísla o institucionální péči. Ke konci roku 2012 mělo nařízenou ústavní výchovu 7.045 dětí. Číslo oproti začátku roku 2012 kleslo o 400 dětí. Nejčastějším důvodem ukončení ústavní výchovy byla zletilost dětí, následně návrat do původní rodiny nebo umístění do náhradní rodinné péče. Přestože by nařízení ústavní výchovy mělo být až krajním řešením situace ohroženého dítěte, byla v průběhu roku 2012 nařízena ústavní výchova u 1.875 dětí.
Pomoci předcházet umístění dětí do ústavních zařízení by mělo i navýšení počtu sociálních pracovníků. Podpora rodiny v krizi totiž vyjde v průměru na 8000 korun ročně, zatímco ústavní péče zhruba na 350 000 korun. MPSV plánuje v létě vypsat grantovou výzvu, díky které budou moci místní samosprávy zaměstnat více sociálních pracovníků. Ministerstvo plánuje do této výzvy vložit 400 miliónů korun.
Oproti začátku roku 2012 vzrostl i počet dětí, které pobývají v zařízeních pro děti vyžadující okamžitou pomoc. Ve sledovaném roce jich bylo do těchto zařízení umístěno přes jeden tisíc, a to jak na základě rozhodnutí soudu, tak i na základě žádosti zákonného zástupce, dítěte nebo na základě žádosti orgánu sociálně-právní ochrany dětí se souhlasem rodiče.
Zdroj: www.mpsv.cz, Hospodářské noviny, zdroj fotografie: www.pixmac.cz