Jaké aktivity můžeme letos čekat v rámci Národní strategie?

Jaké aktivity můžeme letos čekat v rámci Národní strategie?

V již dříve publikované aktualitě jsme Vás informovali o tom, co se v roce 2012 povedlo splnit v rámci Národní strategie ochrany práv dětí a souvisejícího Akčního plánu k naplnění této strategie. Níže uvádíme další, doplňující informace o tom, co dotčené subjekty (například MPSV, MŠMT nebo zmocněnkyně pro lidská práva) plánují, popř. co je čeká v tomto roce za aktivity.

Zcela určitě dojde ke spuštění dalších aktivit v rámci individuálního projektu MPSV financovaného z Operačního programu lidské zdroje a zaměstnanost „Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti“.  Více se o projektu můžete dozvědět v rozhovoru s Mgr. Martou Miklušákovou z MPSV, vedoucí Oddělení transformace služeb pro rodiny a děti, který je ZDE.

Národní strategie ochrany práv dětí

MPSV plánuje v průběhu tohoto roku rovněž spustit Národní kampaň (iniciativu) Právo na dětství a související webové stránky a profily na sociálních sítích.  Kampaň bude probíhat podle předem zpracované komunikační strategie, jejímž cílem bude zapojit do systémových změn co nejširší okruh subjektů, odbornou i laickou veřejnost.  Při zpracování komunikační strategie budou využity zahraniční zkušenosti s používáním obdobných komunikačních prvků (např. britské „Every child matters“). Ministerstvo plánuje, že označení „Právo na dětství“ bude mít širší využití v rámci dalších navazujících aktivit reformy systému péče o ohrožené děti.

V tomto roce by rovněž mělo být zahájeno plnění úkolu „Legislativní úpravy nepojistných sociálních dávek pro podporu rodiny a dětí“. Tyto úpravy by měly vycházet z komplexně zpracovaného materiálu „Přehled dopadů sociálních reforem na rodiny s dětmi“, který hodnotí jak opatření, která byla realizována v gesci MPSV, tak opatření, která byla realizována jinými resorty a která mají bezprostřední vliv na rodiny s dětmi.

Akční plán

Další aktivitou plánovanou pro tento rok je školení lektorů a zahájení příprav pro zájemce o náhradní rodinnou péči dle nového modulu v rámci systému PRIDE (Parent Resources for Information, Development and Education), který byl na základě vyhodnocení ucelených zahraničních systémů pro nábor, výběr, přípravu a doprovázení náhradních rodin vybrán jako nejvhodnější pro adaptaci v České republice.

 

Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí, zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.