Téměř všechny aktivity Akčního plánu jsou plněny
V dubnu 2013 byla vládou vzata na vědomí Zpráva o plnění Národní strategie ochrany práv dětí a Akčního plánu k naplnění Národní strategie ochrany práv dětí na období 2012 – 2015. Zpráva je přehledem konkrétních kroků, které byly ze strany MPSV a dalších rezortů realizovány v roce 2012. Z přehledu vyplývá, že téměř všechny aktivity Akčního plánu jsou přímo plněny, případně je jejich plnění naplánováno, a to částečně v rámci individuálního projektu MPSV s názvem Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a dále také v rámci projektů financovaných z finančních mechanismů Evropského hospodářského prostoru a Norských fondů. Níže uvádíme příklady plnění vybraných aktivit.
Mezi nejvýznamnější aktivity patří Vytvoření a pilotní ověření nástroje pro vyhodnocování situace dítěte a rodiny a vzniku individuálních plánů ochrany dítěte (aktivita 1.2.1), kdy v rámci individuálního projektu MPSV dojde k pilotnímu ověření vyhodnocovacího rámce a individuálního plánu ochrany dítěte na třiceti pracovištích v pěti pilotních krajích. Výstupem bude metodický materiál „Průvodce vyhodnocením situace dítěte a rodiny“ a „Průvodce individuálním plánem ochrany dítěte“. Vydání těchto materiálů se očekává do konce března 2014.
Pro naplnění cíle Prosazování účasti dětí při rozhodování o záležitostech, které se jich týkají / které je ovlivňují (aktivita 3.1) byla ustavena meziresortní multidisciplinární pracovní skupina zabývající se reformou systému ochrany práv dětí a otázkou zapojení dětí do tohoto procesu. Též Výbor pro práva dítěte, o jehož jednáních Vás pravidelně informujeme na webových stránkách www.cijedite.cz, se participačním právem zabývá a ustanovil pracovní skupinu pro rodinněprávní soudnictví, která připravuje komplexní materiál s návrhem změn směrem k vytvoření „soudnictví přátelského dětem“.
Aktivita Transformace pobytových služeb pečujících o děti se zdravotním postižením na poskytovatele terénních a ambulantních služeb (aktivita 5.2.4) je průběžně plněna v rámci projektu „Podpora procesu transformace sociálních služeb“ (http://www.mpsv.cz/cs/7058), do něhož je zapojeno 32 poskytovatelů služby Domovy pro osoby se zdravotním postižením.
Dalším významným cílem strategie je Specifikace opatření na podporu rodin, kde hrozí odejmutí dítěte z důvodu nouze (aktivita 7.3). V rámci novely zákona o sociálně-právní ochraně dětí bylo ukotveno ustanovení vylučující odebírání dětí z rodin z ekonomických důvodů. Obdobné ustanovení obsahuje i nový občanský zákoník, který začne platit od ledna 2014. Podle MPSV je však žádoucí v souvislosti s novou zákonnou úpravou provést opatření vedoucí k jejímu efektivnímu naplňování, a to zejména v oblasti dostupnosti služeb včetně dostupnosti bydlení, metod sociální práce, dávkových systémů, koordinace postupů ze strany orgánů sociálně-právní ochrany dětí.
Podpora vzniku komunitních služeb (aktivita 8.1) je realizována průběžně, a to jednak v rámci projektu MPSV „Podpora procesů v sociálních službách“ (http://podporaprocesu.cz/), který nastavuje podmínky pro vznik a rozvoj komunitních služeb, a nyní také v projektu „Podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti“, kde je plánována samostatná aktivita zaměřená na vznik sítě služeb s důrazem na služby terénní a ambulantní.
Pro uplatnění práva dětí na život v rodinném prostředí je zahrnuta též aktivita Rozvoj a profesionalizace pěstounské péče – převzetí a adaptace systému PRIDE pro vytvoření jednotného systému výkonu pěstounské péče a jeho ověření v praxi (aktivita 9.1). Je podpořena individuálním projektem MPSV, kdy byla zakoupena licence na program PRIDE a na počátku roku 2013 byla zahájena jeho obsahová adaptace. Dále bude probíhat školení lektorů a zahájení příprav pro zájemce o náhradní rodinnou péči dle nového modulu.
V roce 2012 bylo přijato několik právních předpisů v oblasti ochrany práv dětí a péče o ohrožené děti, čímž byla podpořena aktivita Vytvoření právního prostředí (aktivita 13.1). Jde zejména o nový občanský zákoník, novelu zákona o sociálně-právní ochraně dětí a novelu zákona o výkonu ústavní a ochranné výchovy. Další úpravy budou provedeny v rámci změnového zákona k novému občanskému zákoníku, v zákoně o nesporných řízeních atd. Nesporným řízením se zabýval také Výbor pro práva dítěte, který v roce 2012 předložil podněty týkající se tohoto typu řízení. Výbor například konstatoval, že předběžná opatření odebírající děti z rodiny jsou nadužívána a soudy je zohledňováno pouze stanovisko orgánů sociálně-právní ochrany. Výbor doporučil v tomto ohledu zavést povinné slyšení dítěte a dalších účastníků při vydávání předběžných opatření. Zároveň by předběžné opatření mělo být časově co nejvíce omezeno.
Zdroj: Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR