Jak vypadá postup při svěření dítěte do PPPD?
Materiál Ministerstva práce a sociálních věcí s názvem "Informace o postupech spojených s umisťováním dětí do pěstounské péče na přechodnou dobu (PPPD)" popisuje kromě jiného například typické příklady situací, kdy je možné využívat pěstounskou péči na přechodnou dobu nebo to, jak může vypadat výběr konkrétní pěstounské rodiny na přechodnou dobu.
Před umístěním dítěte do PPPD je nutná příprava dítěte na příchod do pěstounské rodiny na přechodnou dobu, a to způsobem odpovídajícím jeho věku. Zejména jde o to, aby dítě pochopilo celou situaci, vědělo, kdo jsou pěstouni, jak bude probíhat případný kontakt s jeho biologickou rodinou nebo příbuznými.
Materiál MPSV přichází také s některými typickými příklady situací, kdy je možné využívat pěstounskou péči na přechodnou dobu. Jedná se o tyto situace:
- pečující osoba nemůže dočasně pečovat o dítě (nepříznivý zdravotní stav, výkon trestu odnětí svobody atd.)
- dítě se ocitlo v krizové situaci (umístění do doby, než se ujasní, zda je možný návrat do původní rodiny)
- dítě bylo týráno nebo zneužíváno a hledá se pro něj trvalé řešení
- rodiče nezvládají východu dítěte
- dítě rodiče opustili / dítě bylo nalezeno
- rodiče vyjadřují úmysl dítě svěřit do dlouhodobé náhradní rodinné péče a dosud nebyla nalezena vhodná rodina
Jak může vypadat výběr konkrétní pěstounské rodiny na přechodnou dobu?
- OSPODy mají od svého krajského úřadu k dispozici evidenci osob, které mohou vykonávat PPPD.
- Sociální pracovník se dozví o dítěti, kterému je třeba zajistit pěstounskou péči na přechodnou dobu.
- Sociální pracovník osloví subjekty, které mají uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče s osobami v evidenci, zda by některá z osob, se kterou mají uzavřenou dohodu, mohla dítěti PPPD poskytnout.
- Umístění dítěte s pěstouny projedná nejdřív sociální pracovník nebo zaměstnanec organizace, se kterou mají pěstouni uzavřenou dohodu o výkonu pěstounské péče.
- Pakliže dítě odpovídá specializaci pěstounů a pěstouni s převzetím dítěte souhlasí, dojde k umístění dítěte.
Jak je to s odmítnutím dítěte pěstouny na přechodnou dobu?
Pěstouni mohou ze závažných důvodů přijetí dítěte odmítnout. Jde například o situaci, kdy uplynula příliš krátká doba od odchodu předchozího dítěte a rodina potřebuje po dohodě s OSPOD nebo organizací, se kterou má uzavřenou dohodu, čas na zpracování ztráty, dále může jít o zdravotní důvody apod.
Bezdůvodné odmítnutí přijetí dítěte je jedním z důvodů pro výpověď dohody o výkonu pěstounské péče a může být také důvodem pro vyřazení z evidence osob, které mohou vykonávat PPPD.
Je možné svěřit dítě i pěstounům na přechodnou dobu, kteří jsou vedeni v evidenci jiného krajského úřadu?
Ano, ale vždy záleží na posouzení konkrétního dítěte, zda umístění ve větší vzdálenosti od místa bydliště není v rozporu s jeho zájmy (např. potřeba být v kontaktu s rodiči nebo jinými příbuznými). Nelze tedy odmítnout přijetí dítěte z jiného kraje do PPPD s tím, že v kraji pěstounů se může v nejbližší době objevit jiné ohrožené dítě, které by umístění do PPPD potřebovalo také.
Je odpovědností každého krajského úřadu vyhledávat vhodné zájemce o PPPD tak, aby měl kraj dostatečný počet těchto pěstounů ze svého obvodu.
Přečtete si také k tomuto tématu tyto příspěvky:
Jaké vlastnosti by měl(a) pěstoun/ka na přechodnou dobu?
Jak přistupovat k pěstounské péči na přechodnou dobu?
Zdroj informací: www.mpsv.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz