Jak přistupovat k pěstounské péči na přechodnou dobu?

Jak přistupovat k pěstounské péči na přechodnou dobu?

Ministerstvo práce a sociálních věcí vydalo další materiál, který se vztahuje k novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí. Tentokrát se jedná o informace o postupech spojených s umisťováním dětí do pěstounské péče na přechodnou dobu (PPPD). Tato forma náhradní péče umožňuje, aby dítě mohlo vyrůstat v náhradním rodinném prostředí u proškolených pěstounů i krátkodobě. MPSV přistoupilo k vydání tohoto materiálu z důvodu četných dotazů ze strany orgánů sociálně-právní ochrany a také na základě informací o nejednotné praxi a o rozdílných přístupech k pěstounské péči na přechodnou dobu.

Na následujících řádcích vám přinášíme to nejdůležitější z výše uvedeného materiálu MPSV.

Co se rozumí přechodnou dobou u tohoto druhu pěstounské péče?

  • Doba, po kterou rodič ze závažných důvodů nemůže dítě vychovávat (např. ze zdravotních nebo sociálních důvodů, hospitalizace apod.)
  • Doba, po jejímž uplynutí lze dát souhlas rodiče s osvojením (§ 68a zákona o rodině)
  • Doba do pravomocného rozhodnutí soudu o tom, že není třeba souhlasu rodiče s osvojením (§ 68 zákona o rodině)

Jaká jsou specifika PPPD?

  • Časová omezenost (maximálně jeden rok)
  • Dítě může být do PPPD svěřeno pouze rozhodnutím soudu na návrh OSPOD a jen osobám, které jsou vedeny ve zvláštní evidenci; tyto osoby pobírají odměnu i po dobu, kdy o žádné dítě nepečují
  • Před umístěním dítěte do PPPD neprobíhá proces zprostředkování náhradní rodinné péče
  • Přípravy na PPPD mají větší časový rozsah (72 hodin)

PPPD

MPSV očekává, že se většina pěstounů na přechodnou dobu bude specializovat na určitou skupinu dětí.  Je na každém krajském úřadu, aby zvážil, pro jaké skupiny dětí potřebuje pěstouny na přechodnou dobu. V současné době je největší zájem o výkon tzv. rané pěstounské péče, tedy péče o nejmenší děti. Podle ministerstva není odůvodněné nezařazovat do evidence žadatele, kteří mají zájem o ranou pěstounskou péči, pokud k tomu není dán jiný důvod, ve stavu, kdy je stále v kojeneckých ústavech a dětských domovech pro děti do tří let věku umisťováno okolo dvou tisíc dětí ročně. Za nesprávný úřední postup OSPOD lze považovat umístění novorozeného dítěte zanechaného matkou v porodnici do ústavního zařízení v situaci, kdy je k dispozici volná pěstounská rodina na přechodnou dobu.

V dalším díle se dočtete napříkad o kritériích výběru pěstounů pro PPPD, proto sledujte naše stránky.

Zdroj: www.mpsv.cz, zdroj fotografie: www.pixmac.cz

Diskutujte k tématu

Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.