Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Debata na téma Dětské domovy by měly být zrušeny
V aule Právnické fakulty Masarykovy univerzity se ve středu 27. března od 17hod uskuteční Masarykova debata na téma "Dětské domovy by měly být zrušeny". Řečníky na souhlasné straně budou PhDr. Miloslav Macela (ředitel Odboru rodiny a ochrany práv dětí MSPV) a JUDr. Ing. Zdeněk Kapitán, PhD. (ředitel Úřadu pro mezinárodněprávní ochranu dětí). Nesouhlasnou stranu pak bude zastupovat JUDr. Marie Vodičková (předsedkyně Fondu ohrožených dětí) a Mgr. Daniel Kusý (ředitel Dětského domova Dagmar v Brně).
Co jsou to vlastně Masarykovy debaty? Jedná se o dvouhodinové diskuze zainteresovaných osob na kontroverzní společenské téma. Cílem těchto debat je zprostředkovat kritické a odborné diskuze co nejširšímu publiku a zároveň je kultivovat. Debaty mají předem zadanou tezi a řečníci se dělí podle toho, či s ní souhlasí, nebo ne.
Více informací na ZDE.
Zdroj informací: www.masarykovydebaty.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.