Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Při Setkání pod mraky byly oceněny příklady dobré praxe
Ve čtvrtek 21. března uspořádala redakční rada webových stránek Čí je dítě? a Centrum Sámovka – Vhled, o.s. ve 27. patře pražského City Tower Setkání pod mraky. Slavnostní setkání spojené s rautem a kulturním programem bylo vyvrcholením prvního ročníku vyhledávání a prezentace příkladů dobré praxe v práci s ohroženými dětmi a jejich rodinami. Projekt vznikl jako součást těchto webových stránek.
Během uplynulého roku bylo představeno celkem deset subjektů, z toho tři školská zařízení, jeden úřad veřejné správy a šest neziskových organizací z celé České republiky. Během večera, který zpříjemnilo vystoupení Dana Bárty a Ondry Havlíka, byly prezentované subjekty za své aktivity oceněny Certifikátem dobré praxe a finanční odměnou. Tu mohou dle svého uvážení využít na mimořádné odměny pro členy svých týmů, na další vzdělávání nebo také pro podporu některého ze svých projektů. „Díky vašemu finančnímu daru si založíme fond vzdělání a radosti. Prostředky v něm vynaložíme na účast na kongresech nebo seminářích, po kterých toužíme, a posouvají nás dál, ale nemáme na ně prostředky," řekla při přebírání ocenění Bc. Šárka Francírková z o.s. Šafrán dětem.
Všechny dosavadní příklady dobré praxe si můžete přečíst na této stránce.
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.