Anketa
Anketa
Anketa
Anketa
Autorské příspěvky
10.7.2013
K aktuálně zveřejněnému tématu dohod o výkonu pěstounské péče Vám přinášíme další příspěvek. Tentokrát se jedná o pojednání o legislativním ukotvení dohod, které jsou novým institutem v rámci pěstounské péče. V rámci dohod o výkonu pěstounské péče jsou upravována práva a povinnosti pěstounů, které jsou specifikována dle konkrétních potřeb dítěte a rodiny. Pěstoun by měl dohodu uzavřít s takovým subjektem, u kterého si myslí, že bude schopen lépe zabezpečit potřeby dětí a pěstounů, např. jim zajistí lepší psychologickou pomoc, odlehčovací službu či systém vzdělávání. Ministerstvo práce a sociálních věcí nabídlo zainteresovaným subjektům vzor dohody o výkonu pěstounské péče a městským úřadům taktéž vzor správního rozhodnutí.
26.6.2013
Příspěvek na toto téma pro nás zpracovala i psycholožka zlínského občanského sdružení STROP Mgr. Veronika Hofrová. Velmi prakticky popsala práci s dohodami v rámci jedné regionální neziskové organizace. „V praxi se ukazuje, že dohody o výkonu pěstounské péče jsou pro řadu pěstounů nesrozumitelnou komplikací, která jim ukládá plno nových povinností, o jejichž smysluplnosti pochybují. Jedná se zejména o pěstouny, kteří vychovávají přijaté děti už řadu let a zejména pak o pěstouny, kteří mají děti v tzv. příbuzenské pěstounské péči, nejčastěji pěstouni prarodiče. Jejich rozčarování je často srozumitelné – jakoby nastoupili do vlaku, kterému uprostřed cesty změnili jízdní řád a najednou jedou úplně jinam.,“ doplňuje Mgr. Hofrová.
9.6.2013
Podle novely zákona o sociálně – právní ochraně dětí mají pěstouni nově nárok na celou řadu podpůrných služeb. O jaké služby se jedná, se dozvíme konkrétně v § 47a zmíněného zákona. Jde například o právo na odborné poradenství, na poskytnutí pomoci při zajištění péče o svěřené dítě, na zprostředkování psychologické, terapeutické nebo jiné odborné pomoci nebo o právo na zprostředkování nebo zajištění možnosti zvyšovat si znalosti v oblasti výchovy a péče o dítě.
Příklady dobré praxe
Psychický vývoj dítěte v NRP a další zajímavé knihy
Na konci loňského roku vyšla kniha Prof. PhDr. et RNDr. Marie M. Vágnerové, CSc. s názvem Psychický vývoj dítěte v náhradní rodinné péči. Publikace byla vydána v rámci realizace tříletého projektu "Náhradní rodina + dítě + odborník jako partneři", který podpořila Nadace Sirius. Publikace se zabývá problematikou náhradní rodinné péče z pohledu rodičů i dětí. Publikace je rozdělena na dvě části, kdy první část je věnována postojům dospělých lidí k rodičovství a zabývá se například i vlivem přiměřené rodičovské péče na vývoj dítěte ve všech oblastech. Druhá část se zase zabývá průběhem jednotlivých fází psychického vývoje a jejich možným ovlivněním náhradními rodiči.
Autorka knihy se věnuje především zdravotně postiženým či jinak znevýhodněným dětem a jejich psychickému vývoji, dětské psychologické diagnostice a poradenství. Svou prací navazuje na práci světově uznávaného dětského psychologa Prof. PhDr. Zdeňka Matějčka, CSc. Prof. Vágnerová pracuje v Psychiatrickém centru Praha a od roku 2007 spolupracuje se Střediskem náhradní rodinné péče.
Další zajímavé knihy volně ke stažení na stránkách Střediska náhradní rodinné péče
Kromě výše uvedené publikace najdete na webových stránkách Střediska náhradní rodinné péče velké množství publikací volně ke stažení. Jedná se například o publikace "Dítě jiného etnika v NRP", "Co řekneme osvojenému dítěti", "Dítě v náhradní rodině potřebuje Vaši pomoc" - což jsou informace pro pedagogy, které doplňují pracovní listy nebo "Zdravotně znevýhodněné děti v náhradní rodinné péči". Nejen tyto publikace najdete na http://www.nahradnirodina.cz/ke_stazeni.html
Zdroj informací i fotografie: www.nahradnirodina.cz
Diskutujte k tématu
Copyright © 2011 Vhled. o.s. Všechna práva vyhrazena. Jakékoli převzetí obsahu tohoto webu je možné jen se souhlasem jeho provozovatele.