Hledáme rodiče: On-line poradna i bezplatná linka má úspěch
Redakční rada Čí je dítě? považuje Nadační fond J&T za subjekt, který významně podporuje změny v systému péče o ohrožené děti a rozvoj náhradní rodinné péče. V rámci této podpory byl nedávno zahájen projekt podpořený mediální kampaní Hledáme rodiče.cz Rádi bychom našim čtenářům, které jsme o zahájení projektu na našich stránkách informovali, přinesli také aktuální zprávu o jeho průběhu. Proto jsme položili několik otázek paní Monice Veselé z Nadačního fondu J&T, která má tuto kampaň na starosti. Odpověděla nám například na to, kolik lidí už mělo zájem dozvědět se bližší informace o náhradní rodinné péči v České republice.
1) Jaké jsou první ohlasy na Vaši kampaň, do které se zapojily i populární osobnosti?
Kampaň se těší pozitivnímu ohlasu. Fanoušci nám rostou jak na Facebooku, tak narůstá návštěvnost našich webových stránek. Velmi dobře lidé reagují na zábavné televizní spoty s našimi patrony, které jsou o reálných životních situacích, kterými si prošli snad všichni, kdo vyrůstali v rodině, a nutno říci, že přibližují scénky, které jsme většina z nás jako děti nesnášeli, a dnes na ně s úsměvem vzpomínáme. Vždyť komu neutírali rodiče pusu nasliněným kapesníkem? Aktuálně probíhá na Facebooku soutěž o sladkou odměnu, kde hledáme příběhy lidí z dětství, něco jako vtipné náměty na další spoty. Jinak dobře se také rozjely náramky Kruh rodiny, které vyjadřují podporu pěstounství a které lze získat v případě finanční podpory kampaně v minimální výši 499 Kč.
2) Kolik lidí už Vás kontaktovalo prostřednictvím Vašich webových stránek nebo Vaší bezplatné linky?
Na Facebooku máme téměř 1.500 fanoušků, web navštívilo více než 8.000 unikátních návštěvníků. Zdarma si z webu stáhlo přes 3.000 zájemců naši příručku Já pěstoun, která je úvodem do pěstounské péče, my sami jsme pak rozdistribuovali přes tisícovku tištěných příruček a 7 tisíc letáčků. On-line poradna i bezplatná linka jsou hojně využívány jak stávajícími pěstouny, kteří potřebují poradit a ptají se na novelu, tak také novými žadateli. Jedná se přibližně o desítku hovorů denně.
3) Co je nejvíce zajímalo a jakou pomoc jim vlastně můžete nabídnout?
Nejčastěji jsou to dotazy na proces přípravy a podání žádosti o svěření dítěte do pěstounské péče. Jaké podmínky musím splňovat, abych se mohl stát pěstounem, kam se obrátit a podobné praktické rady. Nadační fond J&T již dlouhodobě podporuje neziskové organizace zabývající se podporou náhradní rodinné péče. V jednotlivých krajích tak podporujeme potřebné služby pro náhradní rodiče. Protože bez propracované sítě služeb, tedy odborníků, kteří budou partnery jednotlivým rodinám, to nejde. V současné chvíli připravujeme také pro sociální pracovníky OSPOD a zástupce neziskových organizací odborné semináře k náboru náhradních rodičů, financovaný ESF v rámci projektu Jak aktivně nacházet náhradní rodiče – profesionalizace procesů při výběru adeptů na nový typ zaměstnání. V neposlední řadě nezapomínáme na komunikaci se zástupci jednotlivých krajů, se kterými hledáme možnosti spolupráce, jak pomoci a podpořit rozvoj pěstounské péče.
4) Jaký je podle Vás efektivní způsob rozvoje pěstounské péče – je to osvěta, větší finanční ohodnocení pěstounů, větší prestiž této profese, nebo je to úplně něco jiného?
Jedno s druhým, tedy nejen osvěta a zlepšení společenské image pěstounů, ale především je třeba zaměřit se na podporu terénu, tedy nabídnout pěstounům dostatečnou podporu služeb, jako jsou doprovázení, odlehčovací a terapeutické služby, vzdělávání a poradenství.
5) Jaká jsou vaše očekávání po přijetí novely zákona o sociálně-právní ochraně, která 1. 1. 2013 nabyla účinnosti?
Velká, ale jsme realisti, je třeba novelu přijmout a dále pracovat na změnách, nicméně je to krok dobrým směrem. Novela posílila a sjednotila práci s ohroženou rodinou, díky úpravám se podaří zavést institut pěstounské péče na přechodnou dobu do praxe a mnoho dalšího, co jistě pomůže.
Více se o kampani můžete dozvědět na www.hledamerodice.cz
Zdroj obrázku: www.hledamerodice.cz