S Mgr. Miklušákovou (MPSV) o projektu k transformaci systému
Přinášíme Vám druhou část rozhovoru s vedoucí Oddělení transformace služeb pro rodiny a děti Ministerstva práce a sociálních věcí Mgr. Martou Miklušákovou. Rozhovor se týká individuálního projektu s názvem Systémová podpora procesů transformace systému péče o ohrožené děti a konkrétně v této části se dozvíte například základní informace o komunikační strategii Právo na dětství nebo co dělají krajští koordinátoři v pěti pilotních krajích.
První část rozhovoru najdete ZDE
1) V prosinci loňského roku se konala dvoudenní mezinárodní konference na sdílení příkladů dobré praxe. Jak byste tuto konferenci zhodnotila a co Vás osobně z jejího obsahu zaujalo?
Jak už jsem zmínila, konference přinesla zkušenosti ze sedmi evropských zemí, a to jak v oblasti služeb na podporu rodin a dětí, tak i v oblasti náhradní rodinné péče. Osobně jsem uvítala zejména různorodost zkušeností zemí, které se péči o rodiny a děti a intenzivní prevenci náhradní péče věnují dlouhá desetiletí, na druhé straně i zemí, které se do transformace péče o děti pustily teprve nedávno, ale i za tuto krátkou dobu již mají zkušenosti, jež mohou pro Českou republiku sloužit jako velká inspirace. Velký ohlas vzbudily i semináře věnované speciálním aspektům náhradní péče, např. zkušenosti dánských kolegů s dvougenerační pěstounskou péčí o závislé rodiče a jejich děti. Ve stručnosti bych tedy uzavřela s tím, že na Veletrhu si opravdu mohl každý přijít na své, a navíc navázat kontakty a spolupráci s dalšími spřízněnými kolegy, ať již z ČR nebo zahraničí – v tomto smyslu tedy Veletrh splnil naše očekávání.
2) Často se setkáváme s názorem, že lidem v systému chybí fundované a ověřené informace. Má ke zlepšení této oblasti vést zpracování komunikační strategie národní kampaně Právo na dětství – vytvoření webových stránek, elektronického bulletinu atd.?
Jak už jsem zmínila výše, součástí projektu jsou i aktivity zaměřené na zajištění přenosu dobré praxe a předání výstupů z jednotlivých projektových aktivit do dalších krajů. Informace o nabídce konferencí, školení a seminářů, stejně jako všechny metodické výstupy, budou průběžně zveřejňovány na stránkách projektu, resp. v rámci kampaně Právo na dětství. Ta bude spuštěna od března a mj. také umožní, aby se zájemci registrovali k odběru pravidelného e-bulletinu. Současně je také nutné, aby terén sám přicházel s aktivitami, které napomohou vzniku a šíření dobré praxe. Je to jako v ostatních profesích, které samy rozvíjejí řadu aktivit pro odborný růst a prestiž oboru.
3) Pokud mám správné informace, měl by se v únoru/březnu konat první z odborných seminářů. Můžete prozradit, na jaké bude téma a kdo budou jeho hosté?
Realizace prvního semináře se o několik měsíců posune tak, aby navázala na aktivitu 05, tedy adaptaci již zmíněného modulu PRIDE. Seminář se totiž bude věnovat právě tomuto přípravnému kurzu, a bude tedy určen zejména odborníkům v oblasti náhradní rodinné péče. Seminář se bude konat pravděpodobně na přelomu června a července t. r.
4) V rámci projektu fungují i krajští koordinátoři. Můžete nám popsat, co tato funkce obnáší, co koordinátoři konkrétně zajišťují?
Krajští koordinátoři jsou zaměstnanci MPSV, kteří působí v pilotních krajích, tedy v Karlovarském, Královéhradeckém, Pardubickém, Olomouckém a Zlínském. Jejich hlavním úkolem je koordinovat přímo v kraji realizaci aktivit, na nichž daný kraj spolupracuje. To mj. obnáší úzkou spolupráci s pracovníky krajských úřadů, vedení krajských koordinačních skupin, pracovních týmů a tam, kde to je relevantní, také spolupráci s externími dodavateli. Zároveň krajští koordinátoři průběžně předávají informace a podněty z terénu ostatním kolegům oddělení transformace péče o rodiny a děti.
5) Když se podíváme přímo do krajů, do jakých aktivit jsou jednotlivé kraje zapojeny?
- Aktivity 01 (sociodemografická analýza, analýza sítě služeb, analýza náhradní rodinné péče + optimalizace sítě služeb): všechny pilotní kraje.
- Aktivita 02.01 (standardizace činností OSPOD): Olomoucký kraj.
- Aktivita 02.02 (standardy PO): Pardubický kraj.
- Aktivity 03 (vyhodnocovací rámec + IPOD): všechny pilotní kraje.
- Aktivity 04 (rozvoj sítě služeb): KV + PB kraj.
- Aktivity 05 (rozvoj profesionální pěstounské péče): Královéhradecký + Zlínský kraj, v jednání nově též možnost zapojení Moravskoslezského kraje.
- Aktivity 06 (školení): všechny pilotní kraje.
- Aktivity 07 (konference/semináře): všechny pilotní kraje.
- Aktivity 08 (kampaň, web, e-bulletin): všechny pilotní kraje.
Zdroj fotografie: www.pixmac.cz