Zákon o SPOD, díl pátý: Individuální plán ochrany dítěte
Obecní úřad obce s rozšířenou působností bude mít od ledna 2013 povinnost zpracovat na základě vyhodnocení situace dítěte a jeho rodiny individuální plán ochrany dítěte (dále jen IPOD), který vymezuje příčiny ohrožení dítěte, stanoví opatření k zajištění ochrany dítěte, k poskytnutí pomoci rodině ohroženého dítěte a k posílení funkcí rodiny a stanoví časový plán pro provádění těchto opatření, a to ve spolupráci s rodiči nebo jinou osobou odpovědnou za výchovu, s dítětem, odborníky, kteří se podílejí na řešení problému dítěte a jeho rodiny.
Individuální plán ochrany dítěte se zpracovává s důrazem na přijetí opatření, které umožní setrvání dítěte v péči rodičů nebo jiných osob zodpovědných za výchovu. IPOD se vypracovává od počátku doby poskytování sociálně-právní ochrany, nejpozději však do jednoho měsíce od zařazení dítěte do evidence obecního úřadu obce s rozšířenou působností. IPOD se má pravidelně aktualizovat, a to zejména v situacích, kdy je uloženo výchovné opatření, nařízena ústavní nebo ochranná výchova nebo kdy je dítě svěřeno do zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc, do pěstounské péče nebo jiné náhradní výchovy.
Obsah IPOD bude blíže upraven v prováděcí vyhlášce MPSV. V návrhu vyhlášky je například uvedeno, že IPOD by měl obsahovat i plán příprav na budoucí povolání, osamostatnění se nebo plán přípravy blížícího se výstupu dítěte z náhradní péče. Přikládáme návrh vyhlášky o provedení některých ustanovení zákona o SPOD. Ještě dodejme, že Ministerstvo práce a sociálních věcí metodicky povede orgány sociálně-právní ochrany, zaměstnance proškolí a poskytne metodické návody a vzory, jak individuální plán ochrany dítěte vést a vypracovávat.
Dle důvodové zprávy k novele zákona nebude třeba IPOD vypracovávat v případě jednorázových a dočasných případů.
Nově se do ZSPOD dostalo i zakotvení jedné z metod sociální práce - případové konference. Ty bude povinen pořádat obecní úřad obce s rozšířenou působností pro řešení konkrétních situací ohrožených dětí a jejich rodin. Ke konferencím by měli být přizváni rodiče či jiné osoby zodpovědné za výchovu, dále zástupci škol, školských zařízení, odborníků z oblasti péče o děti, náhradní rodinné péče, poskytovatelů sociálních služeb atd. Orgán sociálně-právní ochrany dětí bude povinen uspořádat případovou konferenci vždy před podáním návrhu soudu na některé z opatření, kterým se zasahuje do rodičovské zodpovědnosti nebo kterým se dítě svěřuje do náhradní péče s výjimkou případů, kdy bude uspořádání případové konference fakticky nemožné nebo zjevně bezúčelné.
DOPORUČUJEME K PŘEČTENÍ I PŘEDCHÁZEJÍCÍ DÍLY SERIÁLU O NOVELE ZÁKONA O SOCIÁLNĚ-PRÁVNÍ OCHRANĚ DĚTÍ
» díl čtvrtý - DÁVKY PĚSTOUNSKÉ PÉČE
» díl třetí - PĚSTOUNSKÁ PÉČE A UZAVÍRÁNÍ DOHOD
» díl druhý - DĚTI VYŽADUJÍCÍ OKAMŽITOU POMOC
» díl první - PĚSTOUNSKÁ PÉČE NA PŘECHODNOU DOBU
Zdroj: důvodová zpráva k novele zákona, zákon č. 359/1999 Sb.
Zdroj fotografie: www.pixmac.cz