Zákon o SPOD, díl čtvrtý: Dávky pěstounské péče
Výrazných změn se novelou zákona o sociálně-právní ochraně dětí dočkaly také dávky pěstounské péče. Čtveřici dosavadních dávek doplnila nová dávka – příspěvek při ukončení pěstounské péče. Zároveň jsou dávky vyjmuty ze zákona o státní sociální podpoře a vtěleny do zákona o sociálně-právní ochraně dětí (dále jen ZSPOD).
Tento příspěvek je určen k pokrytí základních potřeb dítěte v pěstounské péči a supluje dítěti výživné od rodičů. Nárok na tuto dávku má nezletilé i zletilé nezaopatřené dítě, nejdéle však do věku 26 let. Výše příspěvku je stanovena za kalendářní měsíc pevnými částkami, a to v závislosti na věku dítěte a s ohledem na stupeň závislosti na pomoci jiné fyzické osoby.
Pozn.: * u kategorie 12-18 let je počítáno s částkou, která byla doposud u kategorie 15-26, protože kategorie 12-18 let nebyla.
Výše odměny pěstouna je stanovena pevnými částkami od 8 000 do 24 000 korun, a to v závislosti na počtu dětí v pěstounské péči a s ohledem na jejich náročnost. Odměna pěstouna se od ledna 2013 bude posuzovat jako plat pro účely odvádění daně z příjmů fyzických osob, pojistného na sociální zabezpečení a pojistného na všeobecné zdravotní pojištění.
Změnou bude rovněž odměňování pěstounů prarodičů. Pěstouni prarodiče tvoří cca 51 % z celkového počtu všech pěstounů v ČR. Ke změně dochází i kvůli tomu, že prarodičům svědčí podle zákona o rodině podpůrná vyživovací povinnost ke svým vnukům a pravnukům za předpokladu, že své primární vyživovací povinnosti nemohou dostát rodiče dítěte.
V této oblasti bude tedy pěstounu prarodiči náležet odměna pouze v případech hodných zvláštního zřetele, zejména s ohledem na sociální a majetkové poměry pěstouna a jeho rodiny a s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu dítěte. Co lze považovat za případy hodné zvláštního zřetele, uvádí důvodová zpráva k novele ZSPOD. Jedná se o nepříznivou sociální situaci pěstouna, péči o dítě s vážným zdravotním postižením či větší počet dětí. Zda bude odměna pěstounovi – prarodiči přiznána, bude rozhodovat krajská pobočka Úřadu práce na základě podkladů od příslušného obecního úřadu obce s rozšířenou působností.
Odměna pěstouna na přechodnou dobu činí za kalendářní měsíc 20 000 korun.
Jedná se o jednorázovou dávku náležející osobě, která převzala dítě do péče. Tato dávka je diferencovaná podle věku dítěte od 8 000 do 10 000 korun.
U tohoto příspěvku dochází ke snížení počtu dětí, od kterého je již možné žádat o tento příspěvek. Současná právní úprava stanovuje nejméně 4 děti, úprava od ledna 2013 pouze tři děti. Výše však zůstává stejná – 70 % pořizovací ceny vozidla, nejvýše však 100 000 korun.
Příspěvek při ukončení pěstounské péče je zcela novou dávkou, která náleží fyzické osobě, která byla ke dni dosažení zletilosti v pěstounské péči, a to ke dni zániku nároku této osoby na příspěvek na úhradu potřeb dítěte. Příspěvek činí jednorázově 25 000 korun. V této souvislosti je třeba zmínit, že obdobný příspěvek je vyplácen mladým lidem, kteří ukončí pobyt v dětském domově. Jen jeho výše je o 10 000 korun nižší.
DOPORUČUJEME K PŘEČTENÍ I PŘEDCHÁZEJÍCÍ DÍLY SERIÁLU O NOVELE ZÁKONA O SOCIÁLNĚ-PRÁVNÍ OCHRANĚ DĚTÍ
» díl třetí - PĚSTOUNSKÁ PÉČE A UZAVÍRÁNÍ DOHOD
» díl druhý - DĚTI VYŽADUJÍCÍ OKAMŽITOU POMOC
» díl první - PĚSTOUNSKÁ PÉČE NA PŘECHODNOU DOBU
Zdroj: důvodová zpráva k novele ZSPOD a samotný zákon
Zdroj fotografie: www.pixmac.cz